Odwołania od decyzji ZUS wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji (art. 477
9
§ 1
kodeksu postępowania cywilnego
).
Aktualizacja: 20.04.2011 04:35 Publikacja: 20.04.2011 03:00
Odwołania od decyzji ZUS wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji (art. 477
9
§ 1
kodeksu postępowania cywilnego
).
Organ rentowy przekazuje je wraz z aktami sprawy do właściwego sądu. Ten odrzuci jednak odwołanie wniesione po upływie terminu, chyba że przekroczenie nie jest nadmierne (np. kilka dni) i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się (art. 477
9
§ 3 k.p.c.).
W trakcie wstępnego badania sprawy z urzędu dokonuje więc nie tylko sprawdzenia zachowania przez stronę terminu, ale także – jeśli stwierdzi opóźnienia – ocenia jego rozmiar i przyczyny. W razie ustalenia, że opóźnienie było nadmierne lub nastąpiło z przyczyn zależnych od odwołującego się, odrzuci odwołanie, wydając w tym zakresie postanowienie. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.
Ocena nadmierności opóźnienia powinna być odniesiona do końcowej daty miesięcznego terminu na wniesienie odwołania. Zatem spóźnienie powinno być liczone nie od daty otrzymania decyzji organu rentowego, lecz od końca terminu na wniesienie odwołania (por. wyrok SN z 8 kwietnia 2008, II UK 45/04).
Nie ma żadnych wskazówek pozwalających na przyjęcie, kiedy opóźnienie jest już nadmierne. Wydaje się jednak, że będzie to okres przekraczający co najmniej dwa miesiące, licząc do dnia, kiedy odwołanie powinno być złożone zgodnie z art. 477
9
§ 1 k.p.c.
W orzecznictwie przyjmowano tu zwykle dłuższe okresy, czasem sześciomiesięczne. Tak wskazywał SN w postanowieniu z 22 kwietnia 1997 (II UKN 61/97).
Okoliczności niezależne od odwołującego się to przede wszystkim ciężka choroba uniemożliwiająca mu terminowe złożenie odwołania, która może być potwierdzona np. zaświadczeniami lekarskimi dołączonymi do odwołania.
Mogą to być także takie sytuacje, np. śmierć męża, ciężka choroba matki, złe samopoczucie ubezpieczonego, które w konkretnych przypadkach mogły wpływać na zdolność podejmowania decyzji oraz umiejętność oceny własnej sytuacji prawnej czy intelektualną możliwość świadomej realizacji celowych decyzji.
Kwestie te wymagają wnikliwej oceny sądu na tle okoliczności danego przypadku oraz nierzadko przeprowadzenia postępowania dowodowego.
Nie jest jednak przyczyną niezależną od osoby odwołującej się oczekiwanie na zaświadczenie o zarobkach lub poszukiwanie innych dokumentów. To samo dotyczy sytuacji, gdy osoba składająca odwołanie omyłkowo wystąpiła z nim np. do prezesa ZUS lub innego nieuprawnionego organu, mimo że była prawidłowo pouczona o terminie i sposobie wnoszenia odwołania.
W
postanowieniu z 29 października 1999 (II UKN 588/1999) SN
wskazał, że nieterminowe wniesienie odwołania od decyzji organu rentowego, spowodowane zmianą podjętego wcześniej zamiaru poniechania skargi, stanowi zależną od odwołującego przyczynę przekroczenia terminu w rozumieniu art. 477
9
§ 3 k.p.c.
Jest to bowiem zawinione i niczym nieusprawiedliwione zaniechanie czynności procesowej, które wynika z zaniedbania własnych spraw.
Przykład
Pan Bernard otrzymał 3 stycznia 2011 decyzję z ZUS o odmowie przyznania emerytury. Skonsultował się z adwokatem i w celu zdobycia brakującego zaświadczenia napisał podanie do archiwum państwowego. Po uzyskaniu odpowiedzi 14 kwietnia 2011 – korzystając z pomocy adwokata – złożył odwołanie do ZUS.
Ten przesłał je do sądu, ale zostało ono odrzucone z uwagi na przekroczenie miesięcznego terminu na jego złożenie. Sąd uznał bowiem, że spóźnienie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn zależnych od odwołującego się.
Gdy sąd odrzuci odwołanie w trybie art. 477
9
§ 3 k.p.c., ubezpieczony nie ma prawa wystąpić z wnioskiem o przywrócenie terminu na podstawie art. 168 k.p.c. Tak stwierdził
Sąd Apelacyjny w Gdańsku w postanowieniu z 6 czerwca 1994 (AUz 61/94)
.
Podobnie wypowiadał się też SN w postanowieniu z 1 czerwca 2010 (II UK 404/09). Stwierdził, że w odrębnym postępowaniu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych postępowanie o przywrócenie terminu w odniesieniu do odwołania, czyli pisma wszczynającego postępowanie, nie jest stosowane.
Adwokat też może zawinić
W razie zawinionego uchybienia terminowi na wniesienie odwołania przez pełnomocnika procesowego (adwokata lub radcę prawnego) sąd odrzuci odwołanie.
Opóźnienie pełnomocnika wywołuje bowiem niekorzystne skutki dla reprezentowanej przez niego strony (art. 91 k.p.c. w związku z art. 95 § 2 k.c.).
Tak uznał SN w postanowieniu z 15 grudnia 1999 (I UKN 678/99).
Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach
Czytaj też artykuł:
Nawet jeśli masz rację i nie zgadzasz się z decyzją, nic nie wskórasz
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»
»
»
»
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Odwołania od decyzji ZUS wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji (art. 477
Julia Przyłębska zrezygnowała, by mieć wpływ na wybór swojego następcy. Choć można było kwestionować jej uprawnienie do zwołania zgromadzenia jako prezes TK, to nie da się podważyć, że ma do tego prawo z tytułu bycia sędzią z najdłuższym stażem w TK – wyjaśnia Stanisław Biernat, sędzia TK w stanie spoczynku i były wiceprezes Trybunału.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Jeżeli chcemy, by ktoś z bliskich zyskał dostęp do naszego konta naszej śmierci, powinniśmy wydać tzw. dyspozycję wkładem na wypadek śmierci. Dosyć często myli się ją z pełnomocnictwem, a to dwa różne rozwiązania. Warto o tym wiedzieć, bo pobranie pieniędzy z cudzego konta bez odpowiedniego upoważnienia może skończyć się oskarżeniem o kradzież lub wyłudzenie. Za to grozi kara do 8 lat więzienia.
Dodatkowe świadczenia od banku są przychodem frankowicza i musi zapłacić podatek, bo nie obejmuje ich ulga z rozporządzenia ministra finansów. Skarbówka nie ma co do tego wątpliwości.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Samo mieszkanie w domu rodziców za ich zgodą nie prowadzi do zasiedzenia zajmowanej nieruchomości czy choćby jej części. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego, które ma duże znaczenie praktyczne.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Renta socjalna przysługuje – na określonych warunkach – osobom całkowicie niezdolnym do pracy ze względu na naruszenie sprawności organizmu. Jakie są aktualne warunki przyznawania renty socjalnej? Co zmieni się w 2025 roku?
Od 1 listopada przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wakacje składkowe. W 2024 roku można z nich skorzystać tylko w grudniu. Aby to zrobić, trzeba zdążyć z wnioskiem do 30 listopada. Kto może zrobić sobie przerwę w płaceniu składek? Wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć.
Kodeks pracy przewiduje, że po urodzeniu martwego dziecka matka ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. W praktyce większość matek nie może jednak z niego skorzystać.
Pozorność umowy o pracę stanowi powód odmowy przez ZUS prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych związanych z zatrudnieniem. Czy jest szansa na wygranie takiej sprawy w sądzie?
Posłowie zdecydowali, że opiekunowie dzieci urodzonych przed terminem zyskają uzupełniający urlop macierzyński.
Mnożą się postulaty wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Gdyby to połączyć z opóźnieniem wieku dezaktywizacji zawodowej, mogłoby to zapewnić równowagę pracy i życia osobistego przez całe życie.
Lekarz, współpracujący w ramach działalności z podmiotem, w którym odbywał staż, może skorzystać z preferencji składkowych.
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada ona m.in. umorzenie składek od przedsiębiorców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas