Od stycznia 2009 obowiązuje nowy druk wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy ZUS Rp-1R.
W przypadku gdy dana osoba ubiega się o świadczenie emerytalno-rentowe uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy, oprócz standartowych załączników (tj. kwestionariusza ZUS Rp-6, dokumentów potwierdzających okresy składkowe i nieskładkowe, zaświadczeń potwierdzających osiągane wynagrodzenie na przestrzeni pracy zawodowej), do wniosku o świadczenie musi również dołączyć dokumenty, które będą stanowiły podstawę (oprócz ewentualnego bezpośredniego badania) do wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.
Chodzi tu o:
- zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wystawione przez lekarza, pod którego opieką lekarską jest osoba, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku,
- oświadczenie wnioskodawcy (druk ZUS N-9a) informujące o placówkach medycznych i ich adresach, w których kontynuowane jest leczenie,
- dokumentację medyczną i inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia, np. protokół powypadkowy, decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej.
Jeśli w chwili składania wniosku o świadczenie osoba zainteresowana nie ma wszystkich wymaganych dokumentów, może je dołączyć później. Musi jednak liczyć się z tym, że termin rozpatrzenia sprawy odpowiednio się przedłuży.
Nic na zawsze
Uzyskanie przez ubezpieczonego korzystnego dla niego orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej oraz przyznana renta nie oznacza, że to świadczenie będzie on otrzymywał zawsze. Zdają sobie z tego sprawę osoby, którym orzeczono okresową niezdolność do pracy i przyznano rentę okresową.
Jednak nawet uzyskanie orzeczenia o trwałej niezdolności do pracy nie oznacza, że już nigdy taka osoba nie zostanie poddana badaniu przez ZUS. Ten ma prawo wezwać w każdej chwili ubezpieczonego pobierającego świadczenie uzależnione od niezdolności do pracy na badania kontrolne.
Konsekwencje takiej kontroli mogą być bardzo różne dla osoby pobierającej świadczenie. Jej dotychczasowe orzeczenie może zostać zmienione; rencista może nawet zostać pozbawiony orzeczenia o niezdolności do pracy, a tym samym prawa do renty. Od takiej decyzji przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
Podstawy prawne
- ustawa z 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), w artykule ustawa emerytalna
- rozporządzenie ministra polityki społecznej z 14 grudnia 2004 w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (DzU nr 273, poz. 2711)
- rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (DzU nr 10, poz. 49 ze zm.)
Zobacz serwisy:
Renty » Renta z tytułu niezdolności do pracy
Świadczenia » Emerytury » Staż emerytalny
Zobacz poradnik: Wszystko o rentach 2010