Zaświadczenie o zarobkach emeryta lub rencisty powinno umożliwiać identyfikację tej osoby oraz firmy, która go zatrudniała. Trzeba więc podać dane firmy (nazwę, adres siedziby) oraz świadczeniobiorcy (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer dokumentu tożsamości, PESEL).
Wskazane jest też umieszczenie symbolu i numeru emerytury lub renty, do której uprawniona jest ta osoba. Całość należy opatrzyć pieczątką firmową, a także podpisem oraz pieczątką imienną osoby upoważnionej sporządzającej dokument.
Zaświadczenie powinno być tak przygotowane, aby umożliwić poprawne rozliczenie zarobków przez ZUS. Należy podać w nim przychód nie tylko w łącznej rocznej kwocie, ale i w rozbiciu na poszczególne miesiące. Tylko taki sposób prezentacji przychodu pozwoli wybrać korzystniejszą dla świadczeniobiorcy opcję rozliczenia jego zarobków – roczną lub miesięczną (o szczegółach piszemy dalej).
I jeszcze jeden ważny wymóg. Wykazywany w zaświadczeniu przychód trzeba przyporządkować do miesiąca, w którym został wypłacony lub przedstawiony do wypłaty. Taką zasadę ZUS stosuje bowiem przy rozliczaniu zarobków emeryta lub rencisty. Należy jednak pamiętać i o wyjątkach. Jeśli wypłata w danym miesiącu dotyczy innego miesiąca (lub innego roku), trzeba to zaznaczyć w zaświadczeniu. Z dwóch powodów.
Po pierwsze ZUS nie uwzględnia przychodu uzyskanego z pracy wykonywanej przed ustaleniem prawa do świadczenia lub po ustaniu tych uprawnień (bez względu na datę wypłaty). Po drugie w pewnych przypadkach ZUS może potraktować określony przychód za uzyskany w czasie wykonywania pracy. Chodzi np. o sytuację, gdy prawo do emerytury lub renty było w jakimś okresie zawieszone, a takie przyporządkowanie zarobków jest korzystniejsze dla emeryta lub rencisty.