Szykują się rewolucyjne zmiany w usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Planowane jest zniesienie obowiązku uzyskiwania certyfikatu księgowego wydawanego przez ministra finansów.
W rezultacie taką działalnością będzie się mogła zajmować każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Dodatkowym warunkiem będzie niekaralność za przestępstwa gospodarcze: przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za prowadzenie ksiąg z naruszeniem przepisów o rachunkowości. Zrezygnowano też z obowiązku posiadania pełni praw publicznych.
Obowiązkowa polisa
Przedsiębiorcy usługowo prowadzący księgowość będą jednak musieli się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. W uzasadnieniu projektu ustawy Ministerstwo Sprawiedliwości zaznacza, że proces weryfikacji księgowych pracujących w outsourcingu przejmie rynek.
Biegły bez studiów
Nieco mniej rewolucyjne, ale też istotne zmiany czekają biegłych rewidentów. Wprawdzie nadal będą musieli zdać państwowy egzamin, odbyć praktyki zawodowe oraz aplikację, ale warunki dojścia do zawodu i jego wykonywania mają być bardziej elastyczne.
Nie trzeba będzie kończyć studiów wyższych, aby zostać biegłym rewidentem. Wystarczy matura. Kto zaś podczas studiów zda egzamin z przedmiotów tożsamych z wiedzą wymaganą w postępowaniu kwalifikacyjnym – zaliczy tę część poprzez sprawdzenie wiedzy teoretycznej.