Po zwrot zawieszonej emerytury trzeba iść do sądu

Osoby, którym ZUS zawiesił wypłatę emerytury w październiku 2011 r., dostają teraz odmowy wypłaty zaległych pieniędzy. Trzeba odwołać się do sądu.

Publikacja: 27.03.2013 08:23

Po zwrot zawieszonej emerytury trzeba iść do sądu

Foto: www.sxc.hu

Udało się nam dotrzeć do pisma, jakie ZUS wysyła do tysięcy emerytów w całej Polsce.

Chodzi o osoby, które po wyroku Trybunału Konstytucyjnego (z 13 listopada 2012 r., sygn. K 2/12), wystąpiły do ZUS o wypłatę emerytury zawieszonej od października 2011 r., do listopada 2012 r., na podstawie niekonstytucyjnych przepisów.

ZUS, odmawiając wypłat, powołuje się na art. 151 §1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego i twierdzi, że mimo wspomnianego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nie ma dziś podstaw do wstecznej zmiany decyzji w sprawie zawieszenia wypłaty emerytury. W swoich pismach zwraca uwagę, że zgodnie z art. 190 ust. 3 konstytucji wyrok TK wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i dopiero od tego dnia następuje utrata mocy obowiązującej zakwestionowanego przepisu. Dlatego wszystkie osoby, które złożyły wniosek o odwieszenie emerytury, dostały od tego momentu świadczenia tylko na następne miesiące. Zdaniem ZUS wyrok TK, który został ogłoszony w Dzienniku Ustaw z 22 listopada 2012 r., nie ma zastosowania do wcześniejszych okresów zawieszenia emerytury.

– Nie ma dla mnie wątpliwości, że ZUS musi oddać mi to, co sobie przywłaszczył na podstawie przepisów uznanych za niekonstytucyjne, i to z odsetkami za cały okres od zawieszenia wypłaty – mówi Aniela W., warszawska emerytka. – Mam wrażenie, że nikt nie liczy się z kosztami procesów sądowych, a także losem tysięcy emerytów, którym aktualne postępowanie ZUS wydłuży o kolejne miesiące oczekiwanie na zwrot świadczeń. Za ten czas należą się też kolejne odsetki.

– Najważniejsze teraz jest, by zainteresowani odwołali się do sądu w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji ZUS – komentuje Paweł Korus, radca prawny z kancelarii Sobczyk i Współpracownicy. – Nie trzeba w odwołaniu powoływać się na przepisy czy wyroki, wystarczy, że emeryt napisze, że czuje się pokrzywdzony decyzją ZUS odmawiającą mu zwrotu zawieszonego w 2011 r. świadczenia. Jeśli zaś chodzi o stosowanie wyroków TK, to między Trybunałem a Sądem Najwyższym jest spór co do tego, od kiedy stosuje się wyroki TK. Na szczęście dla emerytów SN przyjmuje, że zakwestionowany przez Trybunał przepis jest niekonstytucyjny od momentu jego uchwalenia, a wyrok TK stanowi jedynie potwierdzenie tego faktu.

Ważne jest teraz, jak sądy potraktują odwołania emerytów. Może się bowiem okazać, że ci będą musieli wszcząć oddzielny proces cywilny, na podstawie art. 417[1] kodeksu cywilnego, o odszkodowanie za szkody spowodowane uchwaleniem niekonstytucyjnych przepisów, które spowodowały bezprawne zawieszenie emerytur.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem