Udało się nam dotrzeć do pisma, jakie ZUS wysyła do tysięcy emerytów w całej Polsce.
Chodzi o osoby, które po wyroku Trybunału Konstytucyjnego (z 13 listopada 2012 r., sygn. K 2/12), wystąpiły do ZUS o wypłatę emerytury zawieszonej od października 2011 r., do listopada 2012 r., na podstawie niekonstytucyjnych przepisów.
ZUS, odmawiając wypłat, powołuje się na art. 151 §1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego i twierdzi, że mimo wspomnianego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nie ma dziś podstaw do wstecznej zmiany decyzji w sprawie zawieszenia wypłaty emerytury. W swoich pismach zwraca uwagę, że zgodnie z art. 190 ust. 3 konstytucji wyrok TK wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i dopiero od tego dnia następuje utrata mocy obowiązującej zakwestionowanego przepisu. Dlatego wszystkie osoby, które złożyły wniosek o odwieszenie emerytury, dostały od tego momentu świadczenia tylko na następne miesiące. Zdaniem ZUS wyrok TK, który został ogłoszony w Dzienniku Ustaw z 22 listopada 2012 r., nie ma zastosowania do wcześniejszych okresów zawieszenia emerytury.
– Nie ma dla mnie wątpliwości, że ZUS musi oddać mi to, co sobie przywłaszczył na podstawie przepisów uznanych za niekonstytucyjne, i to z odsetkami za cały okres od zawieszenia wypłaty – mówi Aniela W., warszawska emerytka. – Mam wrażenie, że nikt nie liczy się z kosztami procesów sądowych, a także losem tysięcy emerytów, którym aktualne postępowanie ZUS wydłuży o kolejne miesiące oczekiwanie na zwrot świadczeń. Za ten czas należą się też kolejne odsetki.
– Najważniejsze teraz jest, by zainteresowani odwołali się do sądu w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji ZUS – komentuje Paweł Korus, radca prawny z kancelarii Sobczyk i Współpracownicy. – Nie trzeba w odwołaniu powoływać się na przepisy czy wyroki, wystarczy, że emeryt napisze, że czuje się pokrzywdzony decyzją ZUS odmawiającą mu zwrotu zawieszonego w 2011 r. świadczenia. Jeśli zaś chodzi o stosowanie wyroków TK, to między Trybunałem a Sądem Najwyższym jest spór co do tego, od kiedy stosuje się wyroki TK. Na szczęście dla emerytów SN przyjmuje, że zakwestionowany przez Trybunał przepis jest niekonstytucyjny od momentu jego uchwalenia, a wyrok TK stanowi jedynie potwierdzenie tego faktu.