Czym różni się karta emeryta od karty seniora? Oto ulgi i zniżki, do których uprawniają

Seniorzy mogą liczyć na szereg ulg i zniżek w wielu instytucjach i firmach. Wszystko dzięki karcie emeryta i karcie seniora. Chociaż nazwy te bywają używane zamiennie, oznaczają dwa różne dokumenty. Wyjaśniamy różnice między nimi.

Publikacja: 24.10.2024 06:19

Czym różni się karta emeryta od karty seniora?

Czym różni się karta emeryta od karty seniora?

Foto: Andrey Bandurenko /Adobe Stock

Kartą emeryta bywa czasami nazywana legitymacja emeryta-rencisty wydawana przez ZUS. Natomiast kartą seniora jest w skrócie określana Ogólnopolska Karta Seniora będąca autorskim programem Stowarzyszenia MANKO z Krakowa, które od 25 lat aktywnie działa na rzecz seniorów.

Legitymacja emeryta-rencisty: Komu przysługuje?

Legitymacja emeryta-rencisty bywa czasami nazywana kartą emeryta. Jest ona wydawana przez ZUS wszystkim osobom, które mają ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązują dwie formy legitymacji emeryta-rencisty:

  • tradycyjna – plastikowa spersonalizowana karta identyfikacyjna (legitymacja);
  • elektroniczna – dokument elektroniczny (mLegitymacja) dostępny na każdym urządzeniu mobilnym przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Czytaj więcej

Ważny dokument dla emerytów i rencistów. Chodzi o ulgi i zniżki

Wszystkie osoby, które uzyskały prawo do świadczeń od 1 stycznia 2023 roku, otrzymują automatycznie – bez konieczności składania wniosku – jedynie mLegitymację. Jeżeli chcą otrzymać także legitymację tradycyjną w postaci plastikowej karty, muszą złożyć do ZUS wniosek (ERL).

Legitymacje tradycyjne osób, które nabyły prawo do świadczeń przed 1 stycznia 2023 roku, są aktualne tak długo, jak wskazuje na to ich data ważności. Ponadto osoby te również otrzymały dostęp do mLegitymacji.

Do jakich zniżek upoważnia karta emeryta-rencisty?

Legitymacja jest ważnym dokumentem, który potwierdza status emeryta-rencisty i umożliwia korzystanie z przysługujących przywilejów – ulg oraz zwolnień z opłat. Aby z nich skorzystać, należy posiadać przy sobie dokument i okazać go w razie kontroli.

Legitymacja emeryta-rencisty uprawnia do zniżek:

  • na przejazdy komunikacją miejską i koleją,
  • w placówkach kultury,
  • w uzdrowiskach,
  • w opłacie za wydanie paszportu.

Legitymacja w niektórych sytuacjach zwalnia z opłat za abonament RTV, a także z części opłat za rehabilitację. Czasami upoważnia też do skorzystania z ulgi na leki w rocznym zeznaniu podatkowym.

Czytaj więcej

Nowy obowiązek od 1 stycznia 2025. Kogo obejmie kolejny krok "rewolucji cyfrowej"?

Ogólnopolska Karta Seniora: Kto może ją otrzymać?

Karta seniora – w przeciwieństwie do karty emeryta i rencisty – nie jest wydawana automatycznie, a jedynie na odpowiedni wniosek. Kartę może otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat bez względu na posiadanie prawa do świadczeń.

Ogólnopolska Karat Seniora jest wydawana bezpłatnie w miastach i gminach, które przystąpiły do stworzonego przez Stowarzyszenie MANKO Programu Gmina Przyjazna Seniorom i współfinansują wydawanie karty. Takich miast i gmin – jak podaje stowarzyszenie – jest w Polsce 270. Ich mieszkańcy – po złożeniu stosownego wniosku – mogą odebrać lokalną edycję Ogólnopolskiej Karty Seniora w siedzibie urzędu miasta lub gminy. Jest ona ważna bezterminowo na terenie całego kraju. 

Kartę mogą otrzymać również seniorzy z miast i gmin, które nie przystąpiły do programu. W takim wypadku muszą jednak wypełnić stosowny formularz znajdujący się na stronie internetowej glosseniora.pl. Następnie powinni odesłać go pocztą tradycyjną na adres redakcji Głosu Seniora (osiedle Urocze 12, 31-953 Kraków) wraz z potwierdzeniem uregulowania składki członkowskiej wspierającej Stowarzyszenie MANKO. Ta natomiast wynosi 35 zł w przypadku opłaty za jeden rok lub 50 zł w przypadku opłaty za dwa lata. Ogólnopolską Kartę Seniora otrzymają pocztą na swój adres zamieszkania.

Czytaj więcej

Wiek emerytalny w Polsce wyróżnia się na tle sąsiadów. Kto pracuje krócej?

Karta seniora: Z jakich zniżek można skorzystać?

Ogólnopolska Karta Seniora upoważnia do zniżek w ok. 4 tys. punktów – firmach i instytucjach – na terenie całego kraju. Punkty te należą m.in. do takich obszarów jak:

  • zdrowie,
  • uroda,
  • sport i rekreacja,
  • turystyka i noclegi,
  • sanatoria i uzdrowiska,
  • restauracje i kawiarnie,
  • kultura i sztuka,
  • edukacja,
  • transport.

Osoby posiadające Ogólnopolską Kartę Seniora mogą liczyć na szereg ulg w wielu miejscach, w których bywają na co dzień. Do programu przystąpiły bowiem przychodnie, apteki, sanatoria, sklepy, restauracje, kawiarnie, teatry czy muzea.

Kartą emeryta bywa czasami nazywana legitymacja emeryta-rencisty wydawana przez ZUS. Natomiast kartą seniora jest w skrócie określana Ogólnopolska Karta Seniora będąca autorskim programem Stowarzyszenia MANKO z Krakowa, które od 25 lat aktywnie działa na rzecz seniorów.

Legitymacja emeryta-rencisty: Komu przysługuje?

Pozostało 94% artykułu
Transformacja Energetyczna
Dofinansowanie na wymianę okien. W tych programach można składać wnioski w 2024
Nieruchomości
Ile metrów od sąsiada można wybudować dom? Kiedy może być naprawdę blisko
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje