500 plus: marnotrawienie wsparcia spowoduje zmianę jego formy

Jeżeli osoba, której wypłacane jest świadczenie wychowawcze, będzie wydatkować je niezgodnie z celem lub zmarnotrawi, trzeba będzie przekazywać jej tę pomoc w całości lub w części w formie rzeczowej lub opłacania usług. Wątpliwości w tym zakresie usunie rodzinny wywiad środowiskowy.

Aktualizacja: 16.04.2016 17:10 Publikacja: 16.04.2016 14:27

500 plus: marnotrawienie wsparcia spowoduje zmianę jego formy

Foto: 123RF

O świadczenie wychowawcze ubiega się ojciec kilkorga dzieci, co do którego istnieje obawa, czy wykorzysta tę należność zgodnie z przeznaczeniem. Czy wątpliwości w tym zakresie wystarczają do przyznania mu świadczenia w formie rzeczowej? – pyta czytelnik.

Nie.

W myśl art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (dalej: ustawa 500+) celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego życiowych potrzeb. W art. 9 tej ustawy przewidziano, że w sytuacji, gdy osoba pobierająca świadczenie marnotrawi je lub wydatkuje niezgodnie z celem, wójt (burmistrz, prezydenta miasta) przekazuje je w całości lub w części w formie rzeczowej lub opłacania usług. W art. 15 ust. 1 ustawy 500+ zawarto rozwiązanie, zgodnie z którym w razie wątpliwości dotyczących wydatkowania świadczenia niezgodnie z celem lub jego marnotrawienia wójt może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego w celu weryfikacji tych wątpliwości.

Zgodnie z wyjaśnieniami resortu pracy zawartymi w podręczniku dla samorządów (https://www.mpips.gov.pl) rozwiązanie to ma umożliwić organowi w każdej konkretnej sprawie określenie, jaka forma niepieniężna realizacji świadczenia będzie najbardziej właściwa dla danej rodziny. W celu ustalenia, jak wygląda sytuacja w danej rodzinie, rodzinny wywiad środowiskowy może zostać przeprowadzony na etapie ubiegania się o świadczenie wychowawcze (dotyczy to wątpliwości co do sprawowania opieki nad dzieckiem) oraz w trakcie pobierania tego świadczenia (dotyczy to także wątpliwości co do marnotrawienia świadczenia lub wydatkowania go niezgodnie z przeznaczeniem). Z mechanizmu polegającego na zmianie formy świadczenia można skorzystać dopiero w sytuacji jego niewłaściwego wykorzystywania.

Analogiczne rozwiązanie przewidziano w art. 17a ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym w sytuacji, gdy ośrodek pomocy społecznej przekazał wójtowi informację, że osoba uprawniona lub jej przedstawiciel marnotrawią wypłacane jej świadczenia rodzinne lub wydatkują je niezgodnie z przeznaczeniem, wójt przekazuje należne świadczenia rodzinne w całości lub w części w formie rzeczowej lub opłacania usług. Jak zwrócono uwagę w dotyczącym tego przepisu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 23 września 2008 r. (sygn. IV SA/Gl 321/08), marnotrawienie środków musi być ustalone w jednoznaczny i niebudzący wątpliwości sposób. Konieczna jest także wielokrotność – powtarzalność takiego działania osoby otrzymującej świadczenie.

podstawa prawna: art. 4 ust. 1, art. 9, art. 15 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 195)

podstawa prawna: art. 17a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 114 ze zm.)

O świadczenie wychowawcze ubiega się ojciec kilkorga dzieci, co do którego istnieje obawa, czy wykorzysta tę należność zgodnie z przeznaczeniem. Czy wątpliwości w tym zakresie wystarczają do przyznania mu świadczenia w formie rzeczowej? – pyta czytelnik.

Nie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego