W całym kraju złożono już wnioski dotyczące ponad 502 tys. dzieci. Ponad 498 tys. zostało rozpatrzonych. Osoby, którym ZUS przyznał RKO między 11 a 15 kwietnia otrzymują już pierwszą wypłatę wraz z wyrównaniem.
- Staramy się jak najszybciej rozpatrywać wnioski o wypłatę, ale w niektórych są poważne błędy, a to wpływa na wydłużenie czasu realizacji – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W takich przypadkach nasi eksperci kontaktują się z osobą, która złożyła wniosek w celu wyjaśnienia danej sprawy lub uzupełnienia dokumentów. Jeśli w sprawie jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, na profilu PUE ZUS klienta zamieszczamy wezwanie do uzupełnienia wniosku – wyjaśnia rzeczniczka. Dodaje, że po wystawieniu wezwania klient dostaje sms i wiadomość na adres poczty elektronicznej.
Każdy wniosek o RKO wymaga sprawdzenia w odpowiednich rejestrach.
- Gdy zaczynamy sprawdzać, okazuje się, że np. rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. W niektórych wnioskach występują również błędy w numerze PESEL dziecka. Najczęstszym błędem jest podanie numeru PESEL innego członka rodziny zamiast PESEL dziecka, na które ma być przyznane świadczenie – mówi Kowalska-Matis.
Czytaj więcej
1 stycznia 2022 r. wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy - nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. By je otrzymać, konieczne jest złożenie wniosku. Ministerstwo przypomina o ważnych terminach.