WSA: opieka naprzemienna a 500 plus

Spędzanie z dzieckiem dziesięciu dni w miesiącu może oznaczać opiekę naprzemienną.

Publikacja: 09.10.2017 08:11

WSA: opieka naprzemienna a 500 plus

Foto: Fotolia

Ojciec po rozwodzie opiekował się dzieckiem przez 1/3 miesiąca, połowę wakacji i połowę ferii. Zawarł z ich matką porozumienie, tzw. plan wychowawczy. Sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, akceptując porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów ojca z dziećmi. Miejsce zamieszkania ustalono przy matce.

Ojciec chciał otrzymać część świadczenia wychowawczego ze względu na sprawowaną opiekę naprzemienną. Jednak i gmina, i samorządowe kolegium odwoławcze odmówiły mu prawa do 500+. Świadczenie otrzymała matka, choć to ojciec pierwszy o nie zawnioskował. W ocenie kolegium z literalnego brzmienia ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wyraźnie wynika, że opieka naprzemienna może mieć miejsce jedynie w wypadku, gdy w orzeczeniu sądu znajdowałby się zapis, że znajduje się ono pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu. W wyroku sądowym powinno znajdować się więc sformułowanie „opieka naprzemienna".

Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, że takie stanowisko nie zasługuje na aprobatę. Gdy bowiem nie zachodzi taka potrzeba, sąd w wyroku rozwodowym nie wkracza w sferę dokładnego regulowania relacji pomiędzy rozwiedzionymi rodzicami w kwestiach dotyczących sprawowania opieki nad dzieckiem, poza orzeczeniem o pozostawieniu władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. A to w żadnym razie nie oznacza, że nie dochodzi faktycznie do wykonywania opieki naprzemiennej pomiędzy rodzicami, którzy w taki sposób układają wzajemne stosunki związane z opieką nad dzieckiem, że naprzemiennie pozostaje ono pod ich wyłączną pieczą.

W rozpatrywanej przez sąd sprawie ojciec sprawuje bardzo szeroką opiekę nad dzieckiem. Może ona oznaczać pieczę naprzemienną.

Uznanie za trafne stanowiska kolegium, że z opieką naprzemienną mamy do czynienia tylko wówczas, gdy expressis verbis takie wyrażenie znajdzie się w treści wyroku sądowego, jest zaś nieracjonalne i niesprawiedliwe wobec tych rodziców, którzy sami ustalili zasady opieki bez uprzedniej ingerencji sądu. Skutkowałaby koniecznością wystąpienia do sądu rodzinnego w każdym przypadku realizowania pieczy nad dziećmi przez oboje rozwiedzionych rodziców o wydanie w stosunku do realizowanej przez nich pieczy naprzemiennej orzeczenia, w którym sąd ten musiałby wprost orzec o wykonywanej opiece naprzemiennej i w taki też sposób ją określić. Natomiast z żadnego przepisu ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie wynika, aby w wyroku np. rozwodowym sąd miał obowiązek orzec o wykonywaniu opieki naprzemiennej, bowiem pojęcie takie nie zostało w tym akcie prawnym zdefiniowane.

To gmina powinna sama ocenić, czy rodzice sprawują opiekę naprzemienną.

WSA w Łodzi zajął tym samym odmienne stanowisko niż Naczelny Sąd Administracyjny, który w sierpniu orzekał w podobnej sprawie.

sygnatura akt: sygn. II SA/Łd 356/17

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne