Do 20 października złożono ponad 2,5 mln wniosków, z czego 2,1 mln w sierpniu. Gwarantuje to wypłatę świadczenia w październiku. Gminy wydały już ok. 2 mln decyzji i maja zabezpieczone środki finansowe na wypłaty. – Jeśli ktoś się spóźni i złoży wniosek w listopadzie, nie otrzyma pieniędzy za październik – podkreśliła minister Rafalska.
Jak wskazują dane CBOS niemal wszyscy Polacy pragną mieć dzieci. Co ważne, zdecydowana większość badanych wolałaby mieć więcej niż jedno dziecko. 49% ankietowanych deklaruje chęć posiadania dwojga dzieci. Z kolei co czwarty Polak (25%) chciałby mieć troje, a co czternasty (7%) – czworo lub więcej potomków.
- "W ponad 70% gmin w Polsce brakuje jakichkolwiek instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 – mówiła minister Rafalska. - Dlatego od 2018 r. przeznaczymy na ten cel 3 razy więcej środków, czyli 450 mln zł, a nie jak dotychczas 150 mln zł – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, prezentując nową edycję programu Maluch+. Część tych środków pochodzi z Funduszu Pracy, gdyż tworzenie miejsc opieki nad małymi dziećmi i ułatwianie godzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi sprzyja aktywizacji zawodowej rodziców.
O nowej edycji programu Maluch+ można przeczytać tutaj.
Minister Elżbieta Rafalska odniosła się także do problemu pracowników delegowanych. Polska nie poparła wypracowanego w Radzie porozumienia ze względu na niesatysfakcjonujące rozwiązania w zakresie transportu drogowego, które były jednym z kluczowych elementów prowadzonych negocjacji. Transport nie został wyłączony z zakresu dyrektywy, natomiast przyjęte stanowisko Rady przewiduje zawieszenie stosowania do transportu drogowego zmienionych przepisów ws. delegowania do czasu wejścia w życie regulacji sektorowych przedstawionych przez Komisję Europejską w ramach pakietu mobilności.