Ulgi podatkowe i 500+ sprawiają, że w Polsce rodzi się więcej dzieci. Potrzebne są jeszcze elastyczne formy zatrudnienia dla rodziców. Tak wynika z kolejnej edycji raportu „Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w UE – 2017" przygotowanego i przedstawionego w czwartek przez PwC.
Średnia kwota pomocy państw Unii w zakresie ulg na dzieci i świadczeń rodzinnych wynosi obecnie ok. 10 tys. 178 zł rocznie. W Polsce jest to 8 tys. 225 zł. Daje nam to czwarte miejsce w relacji do przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju, za Francją, Węgrami i Austrią.
Polska znalazła się w czołówce dzięki wprowadzeniu w 2016 r. programu 500+. W wyliczeniach została też uwzględnione prorodzinna ulga podatkowa. Według danych GUS od stycznia do sierpnia urodziło się ok. 272 tys. dzieci, czyli 7 proc. więcej niż od stycznia do sierpnia 2016 r. i prawie 10 proc. więcej w porównaniu z takim samym okresem 2015 r. Jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, by ocenić, czy to trwała tendencja.
Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC, podkreśla, że według prognoz w 2050 r. Polska może być jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie.
– Na przeszkodzie stoi demografia. Dlatego tak ważna jest systemowa i trwała polityka rodzinna – podkreśla.