– Jedyną formą upewnienia się, czy przysługuje wcześniejsza emerytura, jest złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – mówi dr Kamil Antonów z Uniwersytetu w Opolu. – ZUS sprawdzi wtedy staż pracy. Często okazuje się bowiem, że kwestionuje niektóre okresy z tego stażu, najczęściej pracy w szczególnych warunkach bądź w szczególnym charakterze.
Osoby, które chcą wstrzymać się jeszcze rok lub dwa lata z przejściem na wcześniejszą emeryturę, powinny już teraz złożyć wniosek do ZUS o jej przyznanie. Zyskają w ten sposób absolutną pewność, że mają już do niej prawo i mogą spokojnie poczekać z przejściem na to świadczenie. [b]ZUS bowiem przyzna im emeryturę, jednak wstrzyma jej wypłatę. Wówczas z ustalonym prawem do niej można dalej spokojnie pracować.[/b]
Dzięki temu uniknie się także pułapki nowego systemu emerytalnego. Świadczenie obliczone na dotychczasowych (korzystniejszych) zasadach można otrzymać jedynie do ukończenia 60 lat (dla kobiet) i 65 (dla mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1948 r., urodzeni wcześniej pozostają na zawsze w starym systemie). Kto złoży wniosek po osiągnięciu tego wieku, będzie miał obliczoną emeryturę na nowych zasadach.
[srodtytul]Obliczanie świadczenia[/srodtytul]
Osoba, która złożyła wniosek już teraz, a planuje przejść na emeryturę za np. dwa lata, może później wystąpić o jej przeliczenie.