Dziś odbędzie się pierwsze czytanie senackiego projektu zmiany ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR. Trybunał Konstytucyjny 16 grudnia 2009 r. uznał, że definicja deportacji w tej ustawie jest zbyt restrykcyjna. Powoduje, że warunkiem uzyskania świadczenia deportacyjnego jest przekroczenie przez deportowanego granicy państwa polskiego z 1939 r. Oznacza to np., że świadczenie deportacyjne może być przyznane osobie deportowanej do sąsiedniej miejscowości, która w 1939 r. należała do III Rzeszy, a nie przysługuje przesiedlonym o kilkaset kilometrów w granicach Polski sprzed wybuchu II wojny.
Proponowane przepisy naprawiają błąd ustawodawcy, rozszerzając krąg uprawnionych do świadczenia deportacyjnego. Będzie ono przysługiwało także tym osobom wywiezionym do pracy przymusowej na co najmniej sześć miesięcy z dotychczasowego miejsca zamieszkania do miejsc znajdujących się na terytorium przedwojennej Polski.
[b] Maksymalna wysokość comiesięcznego świadczenia wynosi 181,10 zł. [/b]Zależy ono od czasu trwania pracy przymusowej. Uprawnienie do świadczenia przyznawane jest decyzją kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na wniosek zainteresowanego. Wypłaca je organ emerytalno-rentowy.