Reklama
Rozwiń

Czy zmienić system emerytur i rent wyjątkowych

Emerytury i renty wyjątkowe nie mogą być sposobem na uzyskanie świadczenia, którego odmówiono w zwykłym trybie. Obecne rozwiązania nie pomagają jednak osobom w krytycznym położeniu

Publikacja: 08.11.2010 03:43

Czy zmienić system emerytur i rent wyjątkowych

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Takie świadczenia przyznają premier oraz prezes ZUS. W I półroczu 2010 r. przeciętne świadczenie od premiera wynosiło 1351,05 zł. Średnia wysokość rent i emerytur przyznanych przez prezesa ZUS w drodze wyjątku to 1004,88 zł.

[srodtytul]Krytyczne sytuacje[/srodtytul]

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0296AD803452075442D1E809B9837586?id=324468]Ustawa o emeryturach i rentach z FUS[/link] przewiduje, że premier przyznaje świadczenia specjalne w „szczególnie uzasadnionych przypadkach”.

– Premier sam je ocenia. Osoba występująca o świadczenie w drodze wyjątku do prezesa ZUS musi natomiast udowodnić, że wskutek szczególnych okoliczności nie może go uzyskać w zwykłym trybie – mówi radca prawny Krzysztof Batorski z kancelarii w Lublinie. – Obecna sytuacja nie jest korzystna dla obywatela, który znalazł się w krytycznej sytuacji.

[b]Sytuacji Barbary S., matki dwójki głęboko upośledzonych dzieci, ani premier, ani sądy administracyjne nie uznały za „szczególnie uzasadniony przypadek”.[/b] Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem nie uprawnia do przyznania świadczenia wyjątkowego – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. – Inaczej nie byłoby to świadczenie wyjątkowe, ale o charakterze powszechnym, przyznawane każdemu w takiej sytuacji – powiedziała sędzia Małgorzata Borowiec, uzasadniając wyrok oddalający skargę kasacyjną Barbary S.

Anna Ł. znalazła się wraz z trójką dzieci w krytycznym położeniu po samobójczej śmierci męża. Prezes ZUS ocenił, że pracował on i płacił składki ubezpieczeniowe zbyt krótko, odmówił więc przyznania rent rodzinnych w drodze wyjątku. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oraz NSA podzieliły tę ocenę. Anna Ł. może liczyć tylko na pomoc społeczną.

[wyimek]Decyzja w sprawie renty wyjątkowej uzależniona jest od stażu ubezpieczeniowego[/wyimek]

Nie wystarczy bowiem nie mieć środków do życia i być, jak np. małoletnie dzieci, całkowicie niezdolnym do pracy. Najczęściej chodzi o brak stażu ubezpieczeniowego wymaganego do uzyskania normalnej emerytury czy renty. W jednej ze spraw przed WSA w Warszawie wnioskująca o rentę rodzinną w drodze wyjątku dla małoletniego syna udokumentowała ponad 20 lat pracy ojca, zmarłego w wieku 50 lat. W latach 1996 – 2006 był on zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny, ale duże bezrobocie w rejonie zamieszkania i powoływanie się na bycie osobą bezrobotną nie może być uznane za szczególne okoliczności uniemożliwiające uzyskanie wymaganego stażu ubezpieczeniowego – stwierdził prezes ZUS, odmawiając renty.

Ze spraw sądowych wynika, że braku takiego stażu nie usprawiedliwia sytuacja rodzinna (np. opieka nad niepełnosprawnym członkiem rodziny), pobyt w więzieniu, bezrobocie, praca za granicą czy praca dorywcza.

[srodtytul]Jaki system lepszy [/srodtytul]

– Staż ubezpieczeniowy powinien być oceniany nie tylko ze względu na wiek, ale także sytuację rodzinną oraz sytuację na rynku pracy – mówi Lesław Nawacki, dyrektor zespołu prawnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. W opinii dyrektora Nawackiego świadczenia wyjątkowe przyznawane przez prezesa ZUS mają charakter zaopatrzenia społecznego. Ich wysokość jest jednakowa dla wszystkich, niezależna od wysokości wkładu ubezpieczeniowego.

– Pieniądze pochodzą z budżetu państwa, a kryteria – z pomocy społecznej. Tymczasem decyzje są uzależnione od stażu ubezpieczeniowego. Trzeba odejść od tego hybrydowego charakteru świadczenia – uważa dyrektor Nawacki. – Lepszy byłby system wsparcia oderwany od ubezpieczeń społecznych, przeniesiony do pomocy społecznej z jej kryteriami i poddany merytorycznej kontroli sądów powszechnych.

Wydawałoby to się rzeczywiście racjonalne, zwłaszcza w obliczu istnienia funduszy emerytalnych, coraz powszechniejszego zatrudniania pracowników na okresowych umowach, bezrobocia i pracy w szarej strefie. Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, zaproponowała w takich sytuacjach tzw. emeryturę obywatelską, przed której przyznaniem byłaby oceniana sytuacja materialna.

[srodtytul]Trudne rozwiązanie [/srodtytul]

Inni specjaliści twierdzą, że samo zmodyfikowanie systemu czy przełożenie go do ustawy o pomocy społecznej nie rozwiąże sprawy. Prof. Inetta Jędrasik-Jankowska z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że skoro takie specjalne renty i emerytury płaci budżet, nie ma znaczenia, czy przyznaje je prezes ZUS czy wójt. Najważniejsze jest ustalenie, w jakiej sytuacji życiowej powinno się je przyznawać, kto ma je finansować i kto płacić. Można więc przyjąć, że będzie ono nadal uplasowane w zaopatrzeniu społecznym jako świadczenie dla osób ubezpieczonych, a nie z łaski państwa, i płatne przez ZUS, pod warunkiem urealnienia obecnych kryteriów i ich prawidłowej interpretacji.

[b]Ochronę w wyjątkowych sytuacjach życiowych mogłyby też zapewniać towarzystwa ubezpieczeniowe.[/b] Ich pozycja w Polsce odbiega od tej, jaką mają w innych państwach, ale ich rola musi rosnąć.

[ramka][b]Opinia

Ewa Szlubowska-Pawłowska adwokat[/b]

System emerytalno-rentowy wymaga kompleksowej i długofalowej reformy. Powinna ona gwarantować m.in. godne warunki życia rodzinom wielodzietnym lub z poważnie chorymi dziećmi, którym obecne rozwiązania prawne nie pozwalają na zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb. Doświadczenia innych państw pokazują, że lepszym rozwiązaniem jest system kapitałowy, odporny na takie zjawiska jak starzenie się społeczeństwa czy bezrobocie. Analizując jednak ostatnie projekty rządowe dotyczące emerytur obywatelskich, nie można oprzeć się wrażeniu, iż jest to kolejna próba doraźnego tylko rozwiązania. [/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=d.frey@rp.pl]d.frey@rp.pl[/mail][/i]

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono