Tak wynika z informacji o realizacji działania „Renty strukturalne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, przedstawionej wczoraj w Sejmie przez Ministerstwo Rolnictwa.
Program miał poprawić strukturę wielkości gospodarstw wiejskich oraz przyspieszyć wymianę pokoleniową i ich konkurencyjność. Pomoc jest skierowana do osób w wieku przedemerytalnym, które zdecydują się na zaprzestanie działalności rolniczej i przekażą je następcom lub innym producentom rolnym.
Od 2007 r. rolnicy złożyli ponad 28 tys. wniosków w sprawie rent strukturalnych. Do końca stycznia 2011 r. przyznano ich 14 172. Najwięcej rolników, którzy skorzystali z tej pomocy, było w woj. mazowieckim (2228), lubelskim (1604) i wielkopolskim (1376).
– Zakończyliśmy już działanie dotyczące rent strukturalnych – stwierdził na posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa Tadeusz Nalewajk, podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa.
Na następne konkursy rolnicy będą musieli poczekać aż do 2014 r., gdy powinien się rozpocząć nowy program wspierający restrukturyzację rolnictwa.