W ostatnim czasie pojawiły się informacje o planowanym w najbliższej przyszłości utworzeniu specjalnych kont bankowych dla osób pobierających świadczenia emerytalne, które miałyby zastąpić tradycyjne – comiesięczne – dostarczanie emerytur przez listonoszy.
Pomysł wywołał nie tylko obawy osób starszych (m.in. o umiejętność obsługi konta czy korzystania z usług bankowych), ale również posła Krzysztofa Kwiatkowskiego. Były szef resortu sprawiedliwości zwrócił się w tej sprawie z interpelacją poselską do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Kwiatkowski pyta w interpelacji czy pomysł wprowadzenia obowiązkowych kont bankowych dla osób pobierających świadczenia emerytalne dotyczy także ludzi w podeszłym wieku, a także czy zachowana zostanie możliwość odbioru świadczenia w obecnej formie?
W odpowiedzi resort pracy zapewnił, iż z uwagi na charakter świadczeń emerytalno-rentowych „fundamentalną zasadą, na której powinny być oparte regulacje prawne dotyczące zasad wypłaty tych świadczeń, powinno być umożliwienie świadczeniobiorcom dokonania wyboru najbardziej dla nich dogodnej formy odbioru emerytury bądź renty."
Marek Bucior – podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – wyjaśnił, iż przepisy prawa regulujące zasady wypłat świadczeń emerytalno-rentowych zostały skonstruowane z pełnym poszanowaniem wyżej określonej zasady, a zatem wyboru pomiędzy transakcją gotówkową (dostarczenie świadczenia do domu przez listonosza) a bezgotówkową (na rachunek w banku) dokonuje sam zainteresowany.