Projekt ustawy deregulacyjnej wprowadza zmiany w zasadach zdobywania uprawnień inżynierów budownictwa oraz architektów. Likwiduje on uprawnienia w specjalnościach: drogowej, mostowej, wyburzeniowej, kolejowej i telekomunikacyjnej. Nie oznacza to jednak, że nie będzie się już kształcić specjalistów w tych dziedzinach. Zamiast wymienionych uprawnień Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzić jedno: konstrukcyjno-budowlane.
Nowe regulacje są jednak przewidziane tylko dla tych osób, które będą starać się o uprawnienia w przyszłości, tj. po wejściu w życie proponowanych zmian. Architekci i inżynierowie, którzy mają już wspomniane specjalizacje, zachowają je. Otrzymają natomiast uprawnienia konstrukcyjno-budowlane, tyle że w ograniczonym zakresie, np. dotyczące budowy mostów itp.
Sam pomysł nie jest nowy, podobne uregulowania już kiedyś obowiązywały.
Projekt ustawy deregulacyjnej przewiduje także połączenie uprawnień do projektowania z wykonawczymi. Oznacza to, że architekt, który przygotował projekt, będzie następnie mógł być kierownikiem budowy obiektu.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce także przywrócić możliwość nabywania uprawnień technikom budowlanym. Osoby z wykształceniem średnim zawodowym, posiadające tytuł technika, po odbyciu dwuletniej praktyki będą mogły uzyskać w ograniczonym zakresie uprawnienia budowlane – do kierowania robotami budowlanymi, z wyłączeniem budowy (w tym także rozbudowy nadbudowy i odbudowy).