Aktualizacja: 09.05.2019 08:06 Publikacja: 09.05.2019 08:06
Foto: Adobe Stock
Tajemniczy projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, przyjęty przez rząd we wtorek, wpłynął już do Sejmu i nic nie stoi na przeszkodzie, aby został przegłosowany na najbliższym posiedzeniu rozpoczynającym się 15 maja. Zawiera wiele zaskakujących zmian. Szczególnie dla instytucji finansowych, które mogą sporo na nich stracić.
Najważniejsza modyfikacja dotyczy treści art. 49 ustawy o PPK, który przewiduje, że przez pierwsze dwa lata funkcjonowania PPK nie będą mogły pobierać wynagrodzenia za osiągnięty wynik. Autor nowelizacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, tłumaczy, że w tym okresie suma zebranych środków i tak będzie niewielka. Dodatkowo w przepisach pojawia się bat na instytucje osiągające najgorsze wyniki w inwestowaniu przekazanych im pieniędzy. Jeśli osiągnięta przez nie stopa zwrotu nie przekroczy 75 proc. najwyższych stóp zwrotu osiąganych przez fundusze tego samego rodzaju, nie będzie im przysługiwało wynagrodzenie za osiągnięty wynik.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Nadchodzący 2025 rok nie oszczędzi portfeli pracodawców i przedsiębiorców. Będą też musieli się zmierzyć z nowymi obowiązkami. Wzrośnie pensja minimalna i składki na ZUS, szykują się też kontrole umów B2B. Na obniżce składki zdrowotnej zyska niewielu.
W nowym roku, poza różnego rodzaju podwyżkami, firmy muszą się liczyć ze zmianami związanymi z koniecznością przeliczania stażu pracy, udzielania nowych urlopów czy wolną Wigilią. Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki ZUS. Tylko część skorzysta na zmianach w składce zdrowotnej.
ZUS może badać wysokość podstawy składek na ubezpieczenia społeczne pod kątem jej ekwiwalentności do pracy oraz możliwości i potrzeb pracodawcy. Dotyczy to też przedsiębiorców, którzy deklarują wysokość tej podstawy za siebie. ZUS może uznać, że doszło do wyłudzenia zasiłku.
Przesłanką do nabycia odprawy emerytalnej jest związek pomiędzy ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę. Jak ma się do tego pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu zatrudnienia?
Zwrot nienależnie pobranych świadczeń emerytalno-rentowych w praktyce często budzi wątpliwości, jednak w judykaturze można znaleźć wypowiedzi, które, będąc ogólnymi, stanowią punkt odniesienia (wyznacznik) wykładni przepisów regulujących ten zwrot.
W listopadzie do ZUS trafiło ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje ważne zmiany w zasadach L4 od nowego roku. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie nowych reguł dotyczących przebywania na chorobowym, kontroli zwolnień lekarskich, wypłat zasiłku chorobowego, a także systemu orzekania.
Znowelizowane przepisy ustawy powodziowej przewidują, że przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą starać się m.in. o umorzenie składek ZUS. A pracownicy z terenów powodziowych będą mogli korzystać z 20 dni wolnych jeszcze w 2025 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas