Reklama
Rozwiń

Pracownicze plany kapitałowe: instytucje finansowe nie zarobią na PPK

Instytucje finansowe, które zaoferują milionom Polaków nowe pracownicze plany kapitałowe, nie zarobią na nich ani grosza przez pierwsze dwa lata ich funkcjonowania, a firmy zapłacą za zatrudnionych nawet 400 mln zł więcej – wynika z projektu, który rząd wysłał we wtorek do Sejmu.

Publikacja: 09.05.2019 08:06

Pracownicze plany kapitałowe: instytucje finansowe nie zarobią na PPK

Foto: Adobe Stock

Tajemniczy projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, przyjęty przez rząd we wtorek, wpłynął już do Sejmu i nic nie stoi na przeszkodzie, aby został przegłosowany na najbliższym posiedzeniu rozpoczynającym się 15 maja. Zawiera wiele zaskakujących zmian. Szczególnie dla instytucji finansowych, które mogą sporo na nich stracić.

Najważniejsza modyfikacja dotyczy treści art. 49 ustawy o PPK, który przewiduje, że przez pierwsze dwa lata funkcjonowania PPK nie będą mogły pobierać wynagrodzenia za osiągnięty wynik. Autor nowelizacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, tłumaczy, że w tym okresie suma zebranych środków i tak będzie niewielka. Dodatkowo w przepisach pojawia się bat na instytucje osiągające najgorsze wyniki w inwestowaniu przekazanych im pieniędzy. Jeśli osiągnięta przez nie stopa zwrotu nie przekroczy 75 proc. najwyższych stóp zwrotu osiąganych przez fundusze tego samego rodzaju, nie będzie im przysługiwało wynagrodzenie za osiągnięty wynik.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono