Tego dnia mijają bowiem trzy miesiące od opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. o sygnaturze K 2/12 w Dzienniku Ustaw z 22 listopada 2012 r. (poz. 1285 ze zm.). Do tego czasu osoby, którym ZUS zawiesił świadczenie – zdaniem TK niesłusznie – mogą złożyć skargę o wznowienie postępowania do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, który wydał prawomocny wyrok (lub do sądu wyższej instancji – jeśli zostały zaskarżone orzeczenia sądów różnych instancji).
W powyższym wyroku TK orzekł niezgodność z konstytucją art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Przepis ten zobowiązał emerytów, którzy kontynuowali zatrudnienie, by wybrali, czy będą dalej pracować (wtedy ZUS zawieszał im wypłatę świadczenia od 1 października 2011 r.), czy też rozwiążą stosunek pracy.
TK nie zakwestionował przy tym konstytucyjności zakazu łączenia pracy z pobieraniem emerytury w ogóle, ale objęcie tą regulacją emerytów, którzy nabyli prawo do świadczenia przed 1 stycznia 2011 r. i którzy takiego wyboru musieli dokonać do 30 września br. pod groźbą zawieszenia wypłaty senioralnych pieniędzy.
W tej chwili jedyne osoby, które jeszcze mogą się upomnieć o zaległe wypłaty, to te, które od decyzji ZUS odwołały się do sądu. Jeśli w ich sprawie zapadł prawomocny wyrok, mogą wnieść skargę o wznowienie postępowania do 22 lutego. Gdy postępowanie sądowe jeszcze trwa, należy wstrzymać się do jego zakończenia prawomocnym wyrokiem. Jeśli będzie niekorzystny, należy złożyć skargę do sądu o wznowienie postępowania.