30 czerwca 2013 to ostatni dzień obowiązywania starych, czyli wydanych na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2012 r., decyzji o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego.
Osoby, które od 1 lipca 2013 chcą otrzymywać nowe świadczenia pielęgnacyjne lub nowe świadczenie opiekuńcze, czyli specjalny zasiłek opiekuńczy, powinny już teraz składać o nie wnioski - przypomina Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej.
Wnioski o świadczenia są przyjmowane przez organy, które w danej gminie przyznają i wypłacają świadczenia rodzinne, czyli ośrodek pomocy społecznej, centrum świadczeń albo odpowiedni wydział urzędu gminy. Zgodnie z zapewnieniami ministerstwa organy te mają bezzwłocznie rozpatrywać składane wnioski i wydawać decyzje ustalające prawo do świadczenia od 1 lipca 2013 r. Może się jednak zdarzyć, że dokumenty złożone w ostatniej chwili utkną w urzędowej kolejce, a to grozi opóźnieniem w wypłacie świadczeń.
Specjalny zasiłek opiekuńczy
Przypomnijmy, że specjalny zasiłek opiekuńczy w kwocie 520 zł miesięcznie przysługuje osobom, które zmuszone są zrezygnować z pracy zarobkowej, by opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny wymagającym stałej opieki. Warunek: musi na nich ciążyć wobec tej osoby obowiązek alimentacyjny zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Nie będzie można zatem otrzymać zasiłku na opiekę nad ciocią czy siostrzeńcem, bo wobec takich krewnych nie ma obowiązku alimentacyjnego.
Specjalny zasiłek opiekuńczy przyznaje się na podstawie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Jest też kryterium dochodowe. W okresie zasiłkowym 2012/2013 łączny dochód rodziny sprawującego opiekę oraz rodziny wymagającego opieki w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 623 zł. Należy wykazać dochody za rok 2011 uwzględniając zmiany wysokości dochodów członków rodziny.