Będzie łatwiej sądzić się z ZUS o podwyżkę emerytury

Osoba z zagranicznym stażem nie będzie musiała jeździć po całej Polsce, by sądzić się z ZUS o podwyżkę emerytury.

Publikacja: 19.06.2013 09:54

Będzie łatwiej sądzić się z ZUS o podwyżkę emerytury

Foto: www.sxc.hu

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało założenia nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw, które wczoraj przyjął rząd. Przewidują one spore ułatwienia dla tysięcy osób starających się o podwyższenie im emerytury poprzez doliczenie zagranicznego stażu pracy.

Przyznawaniem świadczeń z uwzględnieniem zagranicznego stażu zajmują się wybrane oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przykładowo oddział w Łodzi dolicza staż pracy m.in. z Hiszpanii, Grecji, Portugalii i Włoch, a także Kanady i Korei Płd. Oddział ZUS w Opolu obsługuje osoby z niemieckim stażem pracy. Oddział w Szczecinie zajmuje się zaś krajami bałtyckimi.

Problem polega na tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami mieszkaniec Szczecina ze stażem pracy w Niemczech, który nie zgodził się z decyzją oddziału w Opolu w sprawie odmowy przyznania mu podwyżki emerytury, musiał dojechać setki kilometrów do opolskiego sądu i tam bronić swego stanowiska. Co prawda Sąd Najwyższy wydał 13 lipca 2012 r. (sygn. III UZP 2/12) uchwałę, z której wynika, że w takiej sprawie właściwy jest sąd, w którego okręgu  mieszka strona odwołująca się od decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia na podstawie zagranicznego stażu pracy, Ministerstwo Sprawiedliwości wyszło jednak z założenia, że tak istotna dla tysięcy emerytów kwestia powinna jasno wynikać z nowego brzmienia art. 461 §2² kodeksu postępowania cywilnego.

Z kolei zmiany w art. 477

11

k.p.c. przyspieszą procesy dotyczące odpowiedzialności członków zarządu spółki za zaległe składki, czy w sprawie odwołania od decyzji ZUS nakładającej obowiązek zapłaty zaległych składek na spółkę. Sąd nie będzie musiał wzywać wszystkich pracowników do udziału w takiej sprawie.

Etap legislacyjny: trafi do RCL

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo