Aktualizacja: 30.12.2017 12:45 Publikacja: 30.12.2017 11:00
Foto: Adobe Stock
Wymiar czasu pracy w 2018 roku będzie wynosił 2008 godzin, czyli o 8 godzin więcej niż w 2017 roku. Łącznie będzie 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Tylko jedno święto wypada w sobotę, natomiast trzy w niedzielę.
Pierwsza okazja do złapania „głębszego oddechu" nadarzy się już w pierwszym tygodniu 2018 roku. Ustawowo wolny od pracy jest Nowy Rok – 1 stycznia, który przypada na poniedziałek. Święto Trzech Króli – 6 stycznia przypada natomiast na sobotę. Na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku pracodawca ma obowiązek udzielić nam za ten dzień, inny dzień wolny od pracy. W wielu firmach będzie to piątek 5 stycznia.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
Nadchodzący 2025 rok nie oszczędzi portfeli pracodawców i przedsiębiorców. Będą też musieli się zmierzyć z nowymi obowiązkami.
W nowym roku, poza różnego rodzaju podwyżkami, firmy muszą się liczyć ze zmianami związanymi z koniecznością przeliczania stażu pracy, udzielania nowych urlopów czy wolną Wigilią. Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki. Tylko część skorzysta na zmianach w składce zdrowotnej.
Zwrot nienależnie pobranych świadczeń emerytalno-rentowych w praktyce często budzi wątpliwości, jednak w judykaturze można znaleźć wypowiedzi, które, będąc ogólnymi, stanowią punkt odniesienia (wyznacznik) wykładni przepisów regulujących ten zwrot.
Matki wcześniaków nie będą "tracić" urlopu macierzyńskiego. A doktorant zyska prawo do zawieszenia kształcenia na okres korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem.
Na najbliższą Gwiazdkę na pewno nie będzie prezentu w postaci wolnego 24 grudnia. A i przyszłoroczna wolna Wigilia też jest wątpliwa.
Gdy zatrudnienie trwa bez przerwy, na podstawie kolejno zawieranych po sobie umów o pracę, powstaje pytanie, czy wymiar urlopu wypoczynkowego można ustalić dla ciągłego okresu zatrudnienia?
Czy tworzenie planu urlopów to obowiązek pracodawcy? A jeśli nie, czy leży to w jego interesie? Czy plan musi obejmować cały rok? Jak podejść do dni zaległych i urlopu na żądanie?
Renta socjalna przysługuje – na określonych warunkach – osobom całkowicie niezdolnym do pracy ze względu na naruszenie sprawności organizmu. Jakie są aktualne warunki przyznawania renty socjalnej? Co zmieni się w 2025 roku?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas