Aktualizacja: 23.05.2019 10:46 Publikacja: 22.05.2019 19:18
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
Początek tygodnia był trudny dla obozu rządzącego. Sporo zamieszania wywołała publikacja „Gazety Wyborczej" na temat działki we Wrocławiu, którą wiele lat temu kupił Mateusz Morawiecki. Jednak politycy PiS, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że ich zdaniem sprawę udało się efektywnie opanować, co nie zmienia faktu, że medialnie zdominowała początek tygodnia.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że poprze (zgłoszony w pierwotnej wersji przez PO) pomysł poszerzenia obowiązku składania oświadczeń majątkowych. PO swój projekt nazwała „Czyste ręce". – Udało się tą decyzją wybić PO z uderzenia – twierdzi nasz rozmówca. Jednak w samym obozie władzy wróciła dyskusja o rywalizacji między Zbigniewem Ziobrą a Mateuszem Morawieckim na tle publikacji „Gazety Wyborczej". Pozycja Zbigniewa Ziobry jest silna. – Przez rząd mimo oporu premiera Morawieckiego i kojarzonych z nim ministrów przechodzi teraz projekt ustawy antylichwiarskiej autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości – zwraca uwagę nasz rozmówca.
Jarosław Kaczyński stwierdził, że "to, co dzieje się w ciągu ostatniego roku, to nic innego jak niszczenie naszego państwa". - Niszczenie naszej gospodarki, realizacja planów agendy obcego państwa – Niemiec – ale także coraz bardziej widoczne i oczywiste wpływy rosyjskie, putinowskie w naszym kraju - podkreślił prezes PiS.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Cel jest znany. Musimy pokonać kandydata PiS-u, musimy w Polsce przywrócić normalność - podkreślił Marcin Kierwiński, mówiąc o wyborach prezydenckich. Jak zaznaczył, odnosząc się do prawyborów prezydenckich w KO, nie ma wątpliwości, że pojedynek między Radosławem Sikorskim a Rafałem Trzaskowskim będzie "rycerski".
„Bez względu na to jaką decyzję podejmiemy nic nas nie podzieli. Ten kto przegra wesprze tego kto wygra, a my będziemy pracować na zwycięstwo naszego wspólnego kandydata. I apeluję abyśmy w czasie tych krótkich prawyborów ucinali jakiekolwiek osobiste ataki. Pokażmy klasę oraz to, że mamy wspólny cel: wygrać z PiS i do końca ich rozliczyć” – podkreśla Roman Giertych, odnosząc się do prawyborów prezydenckich w KO.
"Premier Donald Tusk przeszedł planowy zabieg medyczny. Wróci do pełnienia obowiązków służbowych w najbliższą środę" - podało w niedzielę Centrum Informacyjne Rządu.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Ryszard Petru i Klaudia Jachira pokierują specjalnym zespołem, który zajmie się depenalizacją posiadania niewielkich ilości konopi – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. O swoich planach informują póki co oszczędnie.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Przejęcie władzy w Berlinie przez Friedricha Merza to na razie jedyna szansa na odrodzenie Unii. Ale i ona jest relatywnie odległa i niepewna.
Przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego po porannych uroczystościach w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej zostało przerwane okrzykami „kłamca”.
„Czy Zbigniew Ziobro powinien zostać przymusowo doprowadzony przed komisję śledczą ds. Pegasusa?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
W wyborach na szefa struktur PiS w Poznaniu przepadł nominat prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Działacze w tajnym głosowaniu odrzucili kandydaturę Szymona Szynkowskiego vel Sęka na szefa poznańskich struktur PiS.
Choć Rafał Trzaskowski wydawał się oczywistym kandydatem na prezydenta, Radosław Sikorski właśnie otrzymał szansę powalczenia o nominację Koalicji Obywatelskiej. To polityczny gamechanger, a zarazem wyraźne odróżnienie się PO od PiS, które właśnie zrezygnowało z pomysłu organizacji prawyborów.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem zaproponowała zastąpienie rosyjskiego gazu skroplonego (LNG) tańszym surowcem amerykańskim. Unia Europejska wciąż, za sprawą takich krajów jak Węgry czy Austria, kupuje w Rosji 15-20 proc. potrzebnego gazu.
Najnowszy sondaż CBOS sugeruje między innymi pogłębienie różnicy w notowaniach dwóch najbardziej liczących się ugrupowań. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku listopada, KO poparłoby 34 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania, zaś na PiS swój głos oddałoby 25 proc. respondentów – wskazuje badanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas