Aktualizacja: 27.05.2019 21:07 Publikacja: 27.05.2019 20:30
Matteo Salvini ma ogromny powód do zadowolenia, jego Liga zdobyła we Włoszech ponad 34 proc. głosów
Foto: AFP
Rekordowa frekwencja na poziomie powyżej 50 procent daje nowemu Parlamentowi Europejskiemu silny mandat demokratyczny. W poniedziałek wieczorem Manfred Weber, lider frakcji parlamentarnej zwycięskiej Europejskiej Partii Ludowej, miał spotkać się z szefami innych proeuropejskich ugrupowań i rozmawiać o potencjalnej koalicji. Na wtorek zaplanowano kolejne spotkanie, już formalne i w większym gronie – chodzi o Konferencję Przewodniczących, czyli szefów wszystkich frakcji PE. Cel: uzgodnienie wspólnej strategii w sprawie obsady kluczowych stanowisk w UE.
Partia Jarosława Kaczyńskiego szykuje się „wewnętrznie” na wybory prezydenckie. W okręgach trwają wybory lokalnych władz – pierwsze od wielu lat. Mają odświeżyć partię przed kampanią w 2025 roku. Ale w grze pojawiają się doskonale znane już nazwiska.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Po wygranej Donalda Trumpa Donald Tusk powinien podać się do dymisji – stwierdził były wicepremier Mariusz Błaszczak na antenie Polsat News. „Nic śmieszniejszego dziś nie przeczytamy” – komentują posłowie koalicji.
Donald Tusk odniósł się w mediach społecznościowych do zbliżających się wyborów prezydenckich w USA. "Niektórzy twierdzą, że przyszłość Europy zależy od amerykańskich wyborów, podczas gdy w pierwszej kolejności zależy od nas" - napisał premier.
Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji wszczął czynności w sprawie wykroczeń drogowych, które miał popełnić poseł Antoni Macierewicz. "Wszyscy są równi wobec prawa. Nawet Macierewicz" - stwierdził Tomasz Siemoniak.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Kancelaria Prezydenta na przyszły rok planuje w Belwederze remont, którego koszt szacowany jest na 100 mln zł - informuje "Super Express”.
Stany Zjednoczone będą nadal przewodziły wolnemu światu? Taka jest najważniejsza stawka starcia Kamali Harris i Donalda Trumpa o Biały Dom.
Europa jest coraz bardziej osamotniona w produkcji obronnej. I musi działać – piszą eksperci.
Niezależnie od tego, kto 20 stycznia 2025 r. wygłosi w Waszyngtonie prezydencką przysięgę, wizja polityki handlowej USA będzie oparta na ochronie amerykańskich producentów. Dla UE to oznacza konieczność sprostania konkurencji i z Chin, i z USA.
Poniedziałek jest ostatnim dniem kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA, które odbędą się 5 listopada. Głos w wyborach oddało już, korzystając z możliwości wcześniejszego głosowania, 78 milionów Amerykanów.
Wbrew tradycji w czasie wyborów Donalda Trumpa nie wspierają go bliscy. Najdotkliwszy jest brak jego ukochanej córki Ivanki i jej męża Jareda Kushnera.
Kwestia niewyłączenia wydatków obronnych z procedury nadmiernego deficytu okazuje się być rodzajem presji, którą część państw członkowskich Unii postanowiła wywrzeć na Polskę, by zmusić ją do zmiany obecnej polityki zbrojeń.
Złagodzenie zasad weryfikacji tzw. neosędziów przez działającą przy ministrze sprawiedliwości komisję kodyfikacyjną być może uspokoi Komisję Wenecką, ale już niekoniecznie blisko 3 tys. osób, które mają być poddane tej procedurze.
Szkoda, że naciskano, abyśmy projekt ustawy naprawczej przygotowali w pośpiechu – mówi prof. Jacek Giezek, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas