Reklama
Rozwiń

Pucz w Mali: Wojsko zapowiada powołanie cywilnego rządu

Przedstawiciele armii, którzy przeprowadzili wojskowy zamach stanu w Mali, uwięzili prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę i zmusili go do dymisji, w środę zapowiedzieli sformowanie cywilnego rządu przejściowego i zorganizowanie nowych, wolnych wyborów.

Aktualizacja: 19.08.2020 09:15 Publikacja: 19.08.2020 09:03

Pucz w Mali: Wojsko zapowiada powołanie cywilnego rządu

Foto: AFP

arb

Keita we wtorek, kilka godzin po uprowadzeniu go przez uczestników puczu, podał się do dymisji i rozwiązał parlament co spycha Mali, zmagające się z powstaniem dżihadystów i protestami społecznymi, w jeszcze głębszy kryzys.

W oświadczeniu wyemitowanym przez państwową telewizję, rzecznik buntowników określających się jako Narodowy Komitet Ocalenia Narodowego stwierdził, że wojsko zbuntowało się, aby uchronić Mali przed pogrążeniem się w głębszym chaosie.

Pułkownik Ismael Wague, w otoczeniu żołnierzy, na antenie państwowej telewizji wezwał społeczeństwo Mali i ruchy polityczne w kraju do przyłączenia się do buntowników, aby stworzyć warunki do transformacji politycznej, która ma doprowadzić do wolnych wyborów.

- Nasz kraj pogrąża się w chaosie, anarchii (...) głównie w wyniku błędów ludzi odpowiedzialnych za jego los - oświadczył płk Wague.

Pucz w Mali został potępiony przez zagranicznych partnerów Mali, którzy obawiają się, że upadek Keity doprowadzi do dalszej destabilizacji byłej francuskiej kolonii. 

Do wojskowego zamachu stanu w Mali doszło wcześniej w 2012 roku - rozpoczął się on buntem wojskowym w tej samej bazie wojskowej, co obecny pucz. Tamte wydarzenia doprowadziły do upadku ówczesnego prezydenta, Amadou Tomaniego Toure.

Przeciwnicy obecnego prezydenta, Ibrahima Boubacara Keity, od czerwca organizują masowe protesty wzywając Keitę do dymisji w związku z zarzucanymi mu niepowodzeniami w działaniach na rzecz odbudowy bezpieczeństwa kraju i walki z korupcją.

Polityka
Rozmowa Trump-Zełenski. Prezydent USA „sprawdzi” zawieszone dostawy broni
Polityka
Ukraiński rząd do dymisji? W tle afera korupcyjna
Polityka
Kanclerz Niemiec ma problem z granicami. Friedrichowi Merzowi wytknięto brak dialogu z sąsiadami
Polityka
Serbia: demonstracje rozpełzają się po kraju
Polityka
Rozmowa Trump-Putin. „Cele specjalnej operacji wojskowej pozostają niezmienne”