Na ostatnim posiedzeniu rządu jednym z tematów był projekt ustawy o ratyfikacji decyzji dotyczącej unijnego funduszu odbudowy. Premier Mateusz Morawiecki ocenił wynegocjowanie porozumienia w sprawie budżetu UE za sukces. Inaczej do sprawy podchodzi koalicyjna Solidarna Polska, która krytykuje mechanizm warunkujący wypłatę funduszy unijnych od praworządności.

Do sprawy odniósł się w TVN24 minister Michał Wójcik z partii kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę. Nie chciał ujawnić szczegółów posiedzenia Rady Ministrów. - Jest klauzula tajności - tłumaczył.

- Mamy jednoznaczny punkt widzenia, że w czasie szczytu Rady Europejskiej niestety mogło dojść do zaakceptowania takiego mechanizmu, który jest szalenie niebezpieczny dla naszego porządku prawnego, mówię o mechanizmie łączenia praworządności ze środkami unijnymi; ale są też inne wątpliwości - powiedział.

Michał Wójcik pytał, jaki przepis upoważnia Unię Europejską do "grzebania w naszym porządku prawnym". Minister nie zgodził się z opinią, że to art. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

- Żeby mieszać w porządkach prawnych krajów członkowskich Unii Europejskiej musi być konkretny przepis, konkretna podstawa. Artykuł 2. nie jest taką podstawą. Gdyby nią był, to w każdym przypadku UE mogłaby robić to, co by jej się podobało. No nie może być tak, nie ma takiego przepisu - mówił.

Wójcik ocenił, że dyskusja na temat praworządności w Polsce jest "cokolwiek niepotrzebna", ponieważ Polska jest krajem praworządnym.

"Nie potrafią dbać o to, żeby zabezpieczyć zdrowie obywateli"

Zdaniem ministra, Komisja Europejska powinna zajmować się nie polską praworządnością, lecz życiem i zdrowiem obywateli UE. - Bo nie potrafią dbać o to, żeby zabezpieczyć zdrowie obywateli. Chodzi o szczepionki, chodzi o to, co zrobili. To jest skandaliczna rzecz, absolutnie. Dlaczego o tym nie rozmawiamy? Mamy rozmawiać o praworządności? Dobrze, rozmawiajmy o różnych rzeczach. Mamy rozmawiać o zielonej energii? Rozmwiajmy. Proszę zobaczyć, co się stało w Szwecji - brudna energia, która była ściągana z Polski jeszcze niedawno, dlatego że z OZE nie mogli wyprodukować tyle prądu, ile kraj potrzebował - mówił Michał Wójcik.

"Pani będzie płaciła, ja będę płacił"

Na pytanie, dlaczego np. Holandia nie obawia się porozumienia budżetowego, a część polskich polityków tak, minister odparł, że Holandia dwa razy więcej "wyciąga z jednolitego rynku unijnego niż Polska".

- Polski obywatel wie o tym, że dochodzi do uwspólnotowienia długu. Czyli UE zaciąga w naszym imieniu dług, w ciągu najbliższych kilku lat będziemy wydawać te pieniądze, a w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat będziemy je spłacać - podkreślił, odnosząc się do ustaleń zaakceptowanych m.in. przez stronę polską na unijnym szczycie.

- Jeżeli nie spłaci któreś państwo, to wie pani, kto będzie płacił? Pani będzie płaciła, ja będę płacił - dodał, zwracając się do prowadzącej program.

Na uwagę, że zgodził się na to premier rządu Zjednoczonej Prawicy Michał Wójcik odpowiedział: - I dlatego rozmawiamy.

- Musi być ratyfikacja przecież tej decyzji - zaznaczył dodając, że proces ratyfikacyjny się rozpoczął i sprawa była przedmiotem rozmów na posiedzeniu rządu.

Minister Wójcik przekonywał, że trzeba rozmawiać o tym, jak powinna wyglądać transformacja energetyczna Polski i o tym, kto zapłaci np. za długi kraju członkowskiego UE, który dzisiaj ma zadłużenie na poziomie kilkakrotnie wyższym niż Polska. - Jeżeli bierzemy kredyt, to ten kredyt ktoś musi spłacać. Ludzie muszą to wiedzieć - my będziemy płacili za długi innych krajów - powiedział.

- Jako Solidarna Polska mamy prawo stawiać pytania - dodał.