Kryzys rządowy na Słowacji pogłębił się na początku marca, gdy Matovič zamówił dostawy rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19, Sputnik V, bez wiedzy swych koalicjantów.

By rozwiązać spór, premier proponował wcześniej, że odejdzie, a w nowym gabinecie obejmie tekę ministra. Matovič stawiał koalicjantom warunki, m.in. dymisji ministra gospodarki Richarda Sulika, lidera partii Wolność i Solidarność (SaS).

25 marca SaS zawiesiła udział w koalicji. Ze stanowisk ustąpili także stojący na czele resortów spraw zagranicznych oraz szkolnictwa, wcześniej rezygnację złożył też minister zdrowia, przedstawiciel partii Matoviča (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości, OLaNO).

W niedzielę Matovič oznajmił, że rezygnuje z dotychczas stawianych przez siebie warunków. Dodał, że odejdzie ze stanowiska, a zastąpi go obecny minister finansów Eduard Heger (OLaNO). Matovič ma objąć tekę po Hegerze.

- Przyjmuję to wyzwanie i doceniam zaufanie - powiedział Heger. Minister wyraził chęć spotkania się w poniedziałek z prezydent Zuzaną Čaputovą, by przedstawić głowie państwa ustalenia podjęte przez koalicjantów.

Przedstawiciele czterech koalicyjnych partii deklarowali wcześniej chęć utworzenia nowego wspólnego rządu.