Na miejsce Ewy Kopacz i Bartosza Arłukowicza na wiceprzewodniczących PO wybrani zostali Donald Tusk i Borys Budka i od dzisiaj Donald Tusk pełni funkcję przewodniczącego partii - dodał Grabiec.

Grabiec poinformował też, że 201 członków Rady Krajowej PO zagłosowało za wyborem Tuska na wiceprzewodniczącego, a nikt nie był przeciw. Borys Budka otrzymał 189 głosów poparcia na wiceszefa PO, 10 osób było przeciw.

Zgodnie ze statutem Platformy Obywatelskiej Donald Tusk może pełnić obowiązki przewodniczącego do oficjalnego wyboru nowego szefa PO.

Wcześniej, podczas otwartej części Rady Krajowej, Borys Budka poinformował, że przekazuje władze w PO byłemu premierowi. - Chcę ci przekazać stery Platformy Obywatelskiej. Chcę, byś nas poprowadził do zwycięstwa - powiedział.

Donald Tusk zapowiedział, że wraca do polskiej polityki na sto procent. Decyzję umotywował swoimi ambicjami i determinacją oraz możliwością pracy "z zespołem niesamowitych ludzi". Były premier podkreślał, że wierzy, że może pracować z ludźmi, którzy chcą zrobić coś dobrego, pomijając swoje interesy.

- Gdybym nie wierzył, a uwierzyłem w to od razu, od pierwszych naszych spotkań, to bym nie wracał. Dzięki wam i waszej otwartości oraz gotowości podjęcia walki - jestem tutaj dzisiaj na 100 procent - podkreślił.