"Z głębokim smutkiem dowiedziałem się dziś rano o odejściu byłego prezydenta Benigno Aquino" - napisał sędzia Sądu Najwyższego, Marvic Leonen, w wydanym oświadczeniu. Leonen został powołany w skład Sądu Najwyższego przez Aquino w 2012 roku.

"Było zaszczytem służyć wraz z nim. Będzie go brakować" - dodał Leonen.

Znany na Filipinach jako Noynoy, Aquino zdobył prezydenturę po śmierci matki, Corazon Aquino, pierwszej w Azji kobiety-prezydent, działaczki prodemokratycznej opozycji przeciwko rządom Ferdinanda Marcosa. Corazon Aquino rządziła krajem w latach 1986-1992.

Ojcem Benigno Aquino był senator, na cześć którego został nazwany były prezydent, sprzeciwiający się rządom Marcosa, który został zamordowany na lotnisku po powrocie z politycznego wygnania w 1983 roku.

Zabójstwo Benigno Aquino seniora wstrząsnęło Filipińczykami i przyczyniło się do końca politycznej kariery Marcosa.

Benigno Aquino junior polityczną karierę zaczął w 1998 roku. Trzy razy był wybierany do Izby Reprezentantów, w której reprezentował prowincję Tarlac.

Jego sześcioletnia kadencja na stanowisku prezydenta nie była wolna od kryzysów. W 2013 roku musiał mierzyć się ze zniszczeniami spowodowanymi tajfunem Haiyan, jednym z najpotężniejszych tajfunów w historii. Supertajfun, który przeszedł nad Filipinami, zabił ponad 6 tysięcy osób.

W piątym roku prezydentury Aquino 44 komandosów zginęło w czasie operacji, której celem było pojmanie malezyjskiego partyzanta.

Mimo pewnych sukcesów w walce z korupcją, jego wizerunkowi zaszkodziły skandale związane z niewłaściwym korzystaniem ze środków publicznych przez parlamentarzystów.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ