Sto dni rządu Tuska w komentarzach polityków

W przyszłym tygodniu minie sto dni działalności rządu Donalda Tuska. Ponad trzy miesiące pracy koalicyjnego gabinetu PO-PSL to m.in. zamieszanie z wejściem w życie nowej ustawy refundacyjnej i protesty społeczne wobec umowy ACTA.

Aktualizacja: 19.02.2012 11:55 Publikacja: 19.02.2012 11:24

Kancelaria Premiera. Donald Tusk podczas debaty nad porozumieniem ACTA

Kancelaria Premiera. Donald Tusk podczas debaty nad porozumieniem ACTA

Foto: Fotorzepa, pn Piotr Nowak

Jedną z głównych reform zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska w expose była kwestia wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. 14 lutego premier zaprezentował projekt w tej sprawie i ogłosił rozpoczęcie konsultacji w sprawie reformy emerytalnej. Na arenie międzynarodowej premier zaangażował się w działania na rzecz przyjęcia przez Polskę paktu fiskalnego, ale z założeniem, że główną zasadą działania paktu nie mogą być spotkania tylko krajów strefy euro i że pakt nie będzie zagrażał wspólnotowemu decydowaniu w UE. Szerokim echem w Europie odbiło się też wystąpienie Sikorskiego w Berlinie, na którym szef MSZ skierował do Niemiec mocny apel o obronę strefy euro.

Według sondażu CBOS z lutego, 61 proc. badanych źle ocenia działania rządu Donalda Tuska. Niezadowolonych z tego, że premierem jest Tusk jest 50 proc. ankietowanych. Tusk sam przyznał, że atmosfera wokół jego gabinetu - po 3 miesiącach działalności - jest "dość krytyczna".

Schetyna: dostaliśmy nauczkę

Wiceszef PO Grzegorz Schetyna przyznał, że 100 dni rządu, to był trudny czas dla Platformy. - To wielka nauczka dla nas wszystkich - koalicji, Platformy, że nic nie jest dane raz na zawsze - podkreślił. Uważa, że zwycięstwo wyborcze "uśpiło" jego partię.

- 100 dni to był dla nas trudny czas. Po wyborach wydawało się, że kolejna kadencja będzie taka, jak nasze wyborcze zwycięstwo - czyli w dobrym stylu i z dobrą kontrolą wszystkich zdarzeń. Expose było takim wyznacznikiem i pokazaniem wielkiego wyzwania, ale potem było różnie - zaznaczył Schetyna.

Jak podkreślił, zwycięstwo Platformy w wyborach parlamentarnych "w sposób oczywisty uśpiło" Platformę. - Przez najbliższe dwa lata nie ma żadnego wyborczego wyzwania, żadnych kampanii wyborczych. Jest czas, żeby wszystko spokojnie przygotować, ale jednak rzeczywistość nie daje o sobie zapomnieć - trzeba być gotowym i przygotowanym. Na początku wydawało się, że wszystko będzie spokojnie, naturalnie i normalnie, ale trzeba być cały czas czujnym i mieć oczy dookoła głowy - uważa Schetyna.

- 100 dni, to wielka nauczka dla nas wszystkich - mówię o koalicji PO-PSL, o Platformie - że nic nie jest dane raz na zawsze, trzeba cały czas walczyć o wsparcie, trzeba być zdyscyplinowanym, dobrze zorganizowanym i rzetelnym - podkreślił wiceszef PO. Czytaj więcej

Grupiński: to dźwignia z opóźnioną przekładnią

PO czeka trudna wiosna, a najważniejszym testem dla koalicji będzie podniesienie wieku emerytalnego - uważa szef klubu PO Rafał Grupiński. Oceniając 100 dni rządu przyznał, że spadające notowania to koszty jakie PO i rząd płacą m.in. za ACTA i ustawę refundacyjną.

- W styczniu zazwyczaj pogarszają się nastroje społeczne, a to pogorszenie odbija się przede wszystkim na notowaniach obozu rządzącego. (...) A naszym zadaniem jest odbudowanie dotychczasowego poziomu zaufania. Myślę, że jesteśmy w stanie to zrobić, pokazując determinację w przeprowadzaniu zmian, jakie proponujemy - nawet jeśli są one trudne i z trudem akceptowalne przez dużą część społeczeństwa - podkreślił szef klubu PO.

Dodał, że ważne są teraz kolejne miesiące funkcjonowania rządu, który skupiony jest na najważniejszych reformach zapowiedzianych w expose. - Najważniejszym testem są emerytury - to trudny test dla koalicji, ale też trudny test społeczny - zaznaczył. Czytaj więcej

Miller: sto dni niepowodzeń rządu Tuska

Szef SLD Leszek Miller uważa, że pierwsze sto dni rządu premiera Donalda Tuska "obfituje w niepowodzenia". Do głównych porażek szef Sojuszu zaliczył: ustawę refundacyjną, podpisanie umowy ACTA i stan przygotowań do Euro 2012. Ocenił też, że rząd póki co nie ma sukcesów.

- To jest sto dni, które obfituje w niepowodzenia rządu. Po pierwsze ustawa refundacyjna spowodowała ogromne utrudnienie dla milionów polskich pacjentów, chorych. Po wtóre - sprawa ACTA: rząd coś podpisał, a potem się z tego wycofał, wysyłał sprzeczne sygnały. Po trzecie - Euro 2012: niemalże codziennie dowiadujemy się, że jakiejś autostrady nie będzie, a stadion, który był niby otwarty, jest z powrotem zamknięty - ocenił Miller.

- Trudno więc mi pokazać jakiś pozytywny efekt, raczej łatwo znaleźć rzeczy świadczące o braku pomysłu, braku kontroli, braku panowania nad sytuację - zaznaczył szef Sojuszu.

Zdaniem Millera problemy rządu biorą się stąd, że w ubiegłej kadencji "premier nas przyzwyczaił, że - jak twierdził - można wprowadzać reformy, które nie są bolesne, nie powodują zwiększenia trudności, że w sumie najważniejsza jest ciepła woda w kranie". Czytaj więcej

Mularczyk: premier z trudem gasi pożary

Czas pożarów, które premier Donald Tusk gasi z coraz większym trudem - tak o stu dniach gabinetu PO-PSL mówi szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk. Jego zdaniem wkrótce może dojść do dymisji w rządzie, a w przyszłości do zmiany koalicjanta.

Mularczyk przypomniał, że już po expose Tuska mówił, że jego gabinet jest rządem wizerunkowo-marketingowym, ma przede wszystkim ładnie wyglądać i prezentować się w mediach. - I tak było - dodał. - Ten rząd nie jest rządem merytorycznym, rządem fachowców, ale jest rządem marketingowców - uważa poseł.

Szef klubu SP ocenił, że tacy ministrowie jak minister sportu Joanna Mucha, sprawiedliwości - Jarosław Gowin, transportu - Sławomir Nowak, czy spraw wewnętrznych - Jacek Cichocki nie mieli przygotowania, ani odpowiedniego doświadczenia. - Było do przewidzenia, że wcześniej lub później będą różnego rodzaju wpadki i tak się dzieje - powiedział.

- Mamy jedno wielkie pasmo kryzysów rządowych i protestów społecznych - dodał Mularczyk. Czytaj więcej

Palikot: nie wiem, co się stało z premierem

Janusz Palikot krytycznie ocenia pierwsze 100 dni rządu Donalda Tuska. - Od klęski do klęski - komentuje. Jego zdaniem premier otoczył się w drugiej kadencji "gorszymi ministrami". Lider Ruchu Palikota przewiduje rekonstrukcję rządu i powrót Grzegorza Schetyny.

- Od klęski do klęski, od kompromitacji do kompromitacji - powiedział Palikot, pytany o ocenę dotychczasowych działań rządu.

Jak dodał, "naprawdę trudno powiedzieć coś dobrego o tej kadencji". - Jedyne: to wystąpienie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Berlinie - powiedział. Dodał jednak, że było ono "w zasadzie na przełomie kadencji odchodzącego i nowego rządu" i było związane bardziej z zamknięciem trwającej wówczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE niż rozpoczęciem działań nowego rządu.

Poza tym wystąpieniem - według Palikota - trudno rząd za coś pochwalić. - Expose okropne, bez wiary, bez nadziei, bez pomysłu na Polskę. Tragiczna realizacja ustawy o refundacji leków, brak wyczucia w sprawie ACTA - wyliczał polityk. Czytaj więcej

Piechociński: obywatele stracili cierpliwość

Zdecydowanie gorsze otwarcie niż przed czterema laty, nerwowość w koalicji wynikająca z kryzysowych sytuacji - tak pierwsze 100 dni rządu PO-PSL podsumowują ludowcy. Ich zdaniem początek tej kadencji pokazał, że będzie trudniej niż w poprzednich latach.

- Zdecydowanie gorsze otwarcie, używając tego brydżowego określenia, niż 4 lata temu. Z wielu powodów - m.in. dlatego, że poprzeczka znacząco została podniesiona: przed czterema laty była wielka koniunktura polityczna, gospodarcza i społeczna, ale teraz ujawniło się kilka niewydolności instytucjonalnych i sporo błędów personalnych - powiedział poseł Stronnictwa Janusz Piechociński.

- Liczba błędów zmusza do pokory i refleksji. Takim symbolem tego, czego politycy i wysocy urzędnicy państwowi odpowiedzialni za zadania bardzo czytelne i zrozumiałe dla społeczeństwa nie mogą zawalić jest Stadion Narodowy. Obywatele w tej sprawie stracili cierpliwość - stwierdził Piechociński. Czytaj więcej

Brudziński: jak żyć, kiedy ma się takich ministrów?

Rząd jest w kryzysie spowodowanym m.in. nieodpowiednim doborem, często niekompetentnych, ministrów - tak o 100 dniach gabinetu Donalda Tuska mówi szef PiS Jarosław Kaczyński. - Praktycznie nie ma resortu, gdzie nie byłoby kompromitacji - dodaje Joachim Brudziński.

- Wołowej skóry nie starczy, żeby spisać to co się nie udało. Cały czas mamy nowe wydarzenia, które są dowodem na - łagodnie mówiąc - małą sprawność rządu - powiedział Jarosław Kaczyński poproszony o ocenę dokonań rządu.

Jak zauważył, są "objawy zdenerwowania, dezintegracji, zszarpanych nerwów, które pokazują, że rząd przeżywa bardzo ciężki kryzys". Według lidera PiS źródłem kryzysu rządu jest jego skład. - To jest rząd, który w oczywisty sposób nie odpowiada, jeśli chodzi o kwalifikacje swoich członków, tym wyzwaniom, przed którymi każdy polski rząd by stał - zaznaczył Kaczyński.

- Rząd ma mnóstwo słabych punktów, ale najsłabszym jest Donald Tusk - dodał. Czytaj więcej

Jedną z głównych reform zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska w expose była kwestia wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. 14 lutego premier zaprezentował projekt w tej sprawie i ogłosił rozpoczęcie konsultacji w sprawie reformy emerytalnej. Na arenie międzynarodowej premier zaangażował się w działania na rzecz przyjęcia przez Polskę paktu fiskalnego, ale z założeniem, że główną zasadą działania paktu nie mogą być spotkania tylko krajów strefy euro i że pakt nie będzie zagrażał wspólnotowemu decydowaniu w UE. Szerokim echem w Europie odbiło się też wystąpienie Sikorskiego w Berlinie, na którym szef MSZ skierował do Niemiec mocny apel o obronę strefy euro.

Pozostało 92% artykułu
Polityka
Polityczne Michałki: Rok rządu Tuska na trzy plus, a młodzi popierają Konfederację. Żółta flaga dla koalicji
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Polityka
MSZ na wojnie hybrydowej z Rosją. Kto prowadzi walkę z dezinformacją
Polityka
Sikorski pytany o polskich żołnierzy na Ukrainie mówi o „naszym obowiązku w NATO”
Polityka
Partia Razem zakończyła postępowanie dyscyplinarne ws. Pauliny Matysiak. Jest decyzja
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Polityka
Sondaż: Wyborcy PiS murem za Mateuszem Morawieckim. Rządy Donalda Tuska przekonały 3 proc. z nich