Czy instytucje finansowe powinny płacić podatek według projektu Ruchu Palikota? Taka sonda widnieje na stronie internetowej tej partii. Jej wyniki są znaczące, bo aż trzy czwarte uczestników odpowiada „tak". Większość ludzi uważa bowiem, że opodatkowanie instytucji, które w ubiegłym roku mimo kryzysu zarobiły łącznie 16 mld złotych, jest jak najbardziej słuszne. RP w tym tygodniu złożył więc w Sejmie projekt ustawy o transakcjach finansowych.
Sęk w tym, że posłowie Ruchu kilka tygodni temu pomogli Platformie Obywatelskiej... odrzucić w pierwszym czytaniu projekt SLD o podobnym w charakterze, a dotyczący wprowadzenia podatku bankowego. Dlaczego po miesiącu sami postanowili opodatkować banki?
Wincenty Elsner, poseł RP, tłumaczy, że jego partia chce opodatkować transakcje kapitałowe zawierane przez banki, a SLD chciał opodatkować aktywa banków, co mogłoby pogrążyć?małe instytucje. Wyjaśnia ponadto, że jego klub głosował za odrzuceniem projektu SLD, bo był niechlujnie przygotowany, a poza tym istniało niebezpieczeństwo, iż banki przerzucą część tego podatku na klientów.
Poseł zachwala rozwiązania własnego klubu, argumentując, że podatek od transakcji przyniósłby budżetowi ok. 1 mld złotych rocznie. – A przy okazji ograniczyłby zawieranie krótkoterminowych transakcji spekulacyjnych – przekonuje Elsner.
Jednak decyzja Ruchu Palikota w sprawie zablokowania podatku bankowego autorstwa SLD została bardzo źle przyjęta przez pozaparlamentarne ugrupowania lewicowe. Uznały one, że lubelski polityk usiłuje zbudować w partii dwa skrzydła: liberalne i lewicowe, które miałyby wynieść ją do zwycięstwa. Ale efekt jest taki, że miota się na scenie politycznej, bo nie ma spójnych ideowych korzeni.