Ziobro: Na razie umowa koalicyjna się nie zmieniła

Solidarną Polskę, PiS i Porozumienie wiąże umowa koalicyjna, która zakłada m.in. że każdy ze współkoalicjantów kieruje dwoma resortami - stwierdził dziś w Sejmie minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. W siedzibie PiS trwa narada kierownictwa partii nad rekonstrukcją rządu.

Aktualizacja: 24.07.2020 16:15 Publikacja: 24.07.2020 15:48

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa / Jakub Czermiński

Ziobro odniósł się dziś w Sejmie do stwierdzenia Ryszarda Terleckiego, wiceprezesa PiS i szefa Klubu Parlamentarnego PiS, że władze partii "bardzo intensywnie" zajmują się kwestią rekonstrukcji rządu. Terlecki oznajmił, że "koalicjanci zawsze mieli po jednym ministerstwie" i tak właśnie będzie po rekonstrukcji.

Na razie i Solidarna Polska Ziobry, i Porozumienie Jarosława Gowina, "mają" po dwa resorty.

Ten fakt podkreślił dziś na konferencji w Sejmie Ziobro, zauważając, że umowa koalicyjna jak dotąd się nie zmieniła.

- Można oczywiście brać pod uwagę, że dojdzie do zmiany umowy koalicyjnej - przyznał Ziobro, ale dodał, że dopiero po jej zmianie mogłoby dojść do weryfikacji układu sił w ministerstwach.

Ziobro podkreślił, że najważniejsze dla obozu rządzącego jest obecnie "ustalenie ambitnej agendy programowej" na najbliższe 3 lata.

- A więc taka kolejność. Naprzód powinniśmy porozmawiać o programie, o ustawach, przesądzić to, co będziemy realizować, a w następstwie możemy dyskutować o rekonstrukcji ministerstw, też i zmianach personalnych - powiedział minister sprawiedliwości.

Koalicjanci PiS mogą się czuć zagrożeni, bo, jak mówił dziś w radiowej Jedynce szef KPRM Michał Dworczyk, "niektóre ministerstwa potrafią chwilami działać jak udzielne księstwa, więc to dobry moment, by wykonać następny krok".

Od wczesnego popołudnia w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej w Warszawie trwa narada ścisłego kierownictwa partii. Rozmowa ma dotyczyć rekonstrukcji rządu, ale i - jak podają media - jak PiS ma sobie poradzić z koalicjantami.

Dziś w Sejmie Zbigniew Ziobro, po kilku dniach zwłoki, złożył gratulacje Mateuszowi Morawieckiemu za osiągnięcia na ostatnim szczycie UE. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Ziobro chce być wicepremierem. Jarosław Gowin z kolei - wrócić do rządu.

Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy