Konsultowanie przez obywateli projektów ustaw w Internecie i organizowanie w Senacie wysłuchań publicznych – to główne zmiany w regulaminie izby wyższej, nad którymi pracują senatorowie.
Po raz ostatni Senat w istotny sposób zmieniał swój regulamin w 2007 roku. Uznał wtedy za jedno ze swoich podstawowych zadań wykonywanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, czyli to, z czym mało skutecznie radził sobie Sejm. Najnowsza zmiana w regulaminie jest dużo głębsza, a jej celem jest pokazanie, że Senat nie ma wobec Sejmu żadnych kompleksów.
Senatorowie chcą, by izba wyższa stała się atrakcyjniejsza dla mediów
Projekt zgłosiła Senacka Komisja Regulaminowa, co oznacza, że jest na niego ponadpolityczna zgoda. W środę zajmą się nim podczas wspólnego posiedzenia komisje Regulaminowa i Ustawodawcza. Jednak prace nad zmianami trwają od dłuższego czasu. – Dałem senatorom trzy miesiące na zgłaszanie poprawek. Uznałem, że zamiast co chwila zmieniać regulamin w drobnych sprawach, lepiej jest przeprowadzić gruntowną nowelizację – wyjaśnia przewodniczący Komisji Regulaminowej Andrzej Misiołek z PO.
Część przepisów, które znalazły się w nowelizacji, ma charakter porządkowy. Ich celem jest m.in. doprecyzowanie zasad głosowania i udzielania informacji o działalności Senatu. Jednak inne mogą pomóc zdynamizować prace izby wyższej.