„Słowo o moim przyjacielu gen. Wojciechu Jaruzelskim" – tak zatytułowany będzie artykuł otwierający księgę jubileuszową, która ma ukazać się przed 90. urodzinami generała. Autorem jest ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, a jeden z tekstów do książki napisał Jerzy Urban. Publikację wspiera finansowo SLD, który ostatnio zasłynął protestem w sprawie uchwały dotyczącej śmierci Grzegorza Przemyka i wydaniem kontrowersyjnego bryku historycznego.
Gen. Jaruzelski urodziny obchodzi 6 lipca, a książka ma ukazać się kilka dni wcześniej. Jej redaktorem jest prof. Jerzy Wiatr, który w stanie wojennym stał na czele Zespołu Partyjnych Socjologów PZPR. Nie ukrywa, że będzie miała wydźwięk pozytywny. Wynikać to ma z samego charakteru publikacji, jaką jest księga jubileuszowa, ale nie tylko.
– Z okazji 90. urodzin nie zabraknie w mediach głosów krytycznych, być może znajdą się też na łamach „Rz" – tłumaczy profesor. I nie zamierza dołączać do takich głosów.
Niczym Wielopolski
Oprócz Gorbaczowa artykuł otwierający książkę napisał były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Ma charakter listu do generała, w którym Kwaśniewski podkreśla jego rolę w przemianach ustrojowych. Zakres tematyczny pozostałych niemal 30 tekstów jest bardzo szeroki. Przykładowo artykuł Urbana nosi tytuł „Za co lubię Polskę Ludową" i zdaniem prof. Wiatra jest „kontrowersyjną, aczkolwiek ciekawą eseistyczną polemiką z czarną legendą PRL".
Były poseł SLD prof. Jan Widacki napisał tekst o XIX-wiecznym polityku Aleksandrze Wielopolskim, sugerując jego podobieństwo do Jaruzelskiego. Teksty do książki napisali też m.in. sam prof. Wiatr, były działacz PZPR prof. Janusz Reykowski i przewodniczący Partii Demokratycznej Andrzej Celiński.