Jak wynika z naszych rozmów, premier i jego zaplecze skupiają się teraz na przygotowaniu „ofensywy programowej” i nowych inicjatyw. Premier koncentruje się też na sprawie Białorusi. W środę spotka się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Niewykluczone są kolejne inicjatywy wspierające tamtejszą opozycję. Nasi rozmówcy zwracają uwagę, że zaangażowanie KPRM w rozwiązanie sytuacji na Białorusi jest ostatnio chwalone nawet przez przedstawicieli opozycji, a niedawne rozmowy w KPRM były bardzo konstruktywne.

Czytaj także: Podzielone oceny premiera i prezydenta 

W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie ścisłych władz PiS oraz koalicjantów, w sprawie zmian w rządzie oraz wspólnej agendy na kolejne miesiące. Kształt nowego rządu i agenda programowa wyjaśnią się w ciągu kilkunastu dni. Ale w ostatnich dniach premier Morawiecki dokonał już zmian na ważnych, chociaż mniej eksponowanych niż ministerialnych stanowiskach.

W poniedziałek jeden z doradców ekonomicznych premiera Bartłomiej Orzeł został pełnomocnikiem rządu ds. programu „Czyste powietrze”. Wcześniej wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń został pełnomocnikiem rządu ds. transformacji energetycznej, czyli człowiekiem odpowiedzialnym za górnictwo. – Te nominacje nie są przypadkowe, mają nadać sprawom nowy impuls – twierdzi nasz rozmówca z rządu.

Prezydent Andrzej Duda zapowiadał już w trakcie kampanii wyborczej, że będzie w drugiej kadencji odpowiadać tylko przed „Bogiem i historią”. Tuż po wyborach mówił, że jego kancelarię czekają zmiany personalne. Jak słyszymy, dojdzie do nich w odpowiednim politycznie czasie, bez zbędnego pośpiechu. Mają też pojawić się nowe stanowiska w samej Kancelarii. Radio RMF podało kilka tygodni temu, że prezydent planuje utworzyć stanowisko sekretarza stanu ds. społeczeństwa obywatelskiego.

Jak słyszymy, prezydent ma być konsultowany przy realizacji kluczowych projektów legislacyjnych z nowej agendy obozu Zjednoczonej Prawicy. Wspominał o tym między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński w trakcie ostatniego wyjazdowego posiedzenia klubu PiS kilka tygodni temu. Sam prezydent sygnalizował już, że będzie pilnował, aby jego bezpośrednie polityczne zaplecze – obóz Zjednoczonej Prawicy – nie straciło kontaktu z ludźmi. Tak mówił w niedawnym wywiadzie dla tygodnika „Sieci”. Prezydent – jak sam zapowiedział – ma kontynuować objazd Polski oraz spotkania w powiatach z mieszkańcami kraju.

Prezydent jako jeden ze swoich strategicznych celów uznał wsparcie dla rolnictwa i rozwoju wsi. Na Jasnej Górze mówił w ubiegłą niedzielę o konieczności modernizacji terenów wiejskich tak, by ich mieszkańcy mogli w takim samym stopniu korzystać z kultury, sportu, rekreacji czy dostępu do szerokopasmowego internetu jak ludzie mieszkający w dużych miastach. – Będę czynił wszystko, by polska wieś jak najszybciej się rozwijała – mówił.