Senat nie zgodził się na obniżenie Mazowszu wymiaru tego podatku w 2014 roku o 246 mln złotych (z 646 mln złotych) kosztem budżetów innych województw. Mazowsze będzie więc musiało się ponownie zadłużyć.

– Ale uzyskali pożyczkę na trochę łagodniejszych zasadach niż te, które zwykle obowiązują przy pożyczkach udzielanych samorządom w trudniej sytuacji – mówi senator Janusz Sepioł z PO.

– Aby ją uzyskać, województwo nie będzie musiało przedstawiać programu naprawczego finansów, tylko ostrożnościowy, a jej spłata może być rozłożona na dłuższy czas. A poza tym inne województwa nic nie tracą.

I politycy z innych województw nie kryli zadowolenia z takiego obrotu sprawy. – Budżet Dolnego Śląska nie zostanie zmniejszony o 66 mln zł. – triumfował na Twitterze poseł PO Michał Jaros.

Poseł Piotr Zgorzelski z PSL, który od początku pilotował w Sejmie ustawę dla Mazowsza, w rozmowie z „Rz" prezentował dobrą minę do złej gry. – Jestem zadowolony, bo inne województwa są zadowolone – mówi przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego. – Gdyby Ministerstwo Finansów od początku zgodziło się na takie rozwiązanie, to nie byłoby tej całej awantury, ale na początku nie chciało się na to zgodzić.

Zgorzelski nie kryje jednak rozgoryczenia, że pozostałe województwa tak gwałtownie zaprotestowały przeciwko udzieleniu pomocy Mazowszu. – Dziwna to solidarność który obejmuje sytuację, że Mazowsze dokłada się do budżetów innych województw, a w drugą stronę nie – mówi Zgorzelski.

Wczoraj połączone komisje sejmowe zaopiniowały pozytywnie decyzję Senatu, a więc prawdopodobnie Sejm nie będzie próbował odrzucić poprawki Senatu.

– Mamy szczęśliwy finał tej sprawy – komenuje dla „Rz" senator Sepioł. – Ale uznaliśmy w Senacie, że trzeba opracować inny sposób naliczania tego podatku i zamierzamy w przyszłym roku zgłosić taką inicjatywę ustawodawczą.

Radni mazowieccy wcale nie czują się tym pocieszeni. Właśnie wczoraj na posiedzeniu komisji budżetowej dowiedzieli się, że tegoroczne zadłużenie sejmiku sięgnie prawodpodobnie 72 proc., a w 2015 roku dobije do 92 procent.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

– Na dodatek właśnie dostaliśmy pismo z Ministerstwa Finansów, że z tytułu karnych odsetek za niezapłacone w tym roku janosikowe mamy w przyszłym roku zapłacić 3 mln 600 tys. zł czyli tyle, ile potrzeba na wyremontowanie dwóch przedszkoli – mówi Grzegorz Pietruczuk radny SLD. - Kolejna pożyczka to jest dorzynanie regionu. Nasze województwo jest duszone.

Pietruczuk dodaje, że Regionalna Izba Obrachunkowa, która sprawuje kontrolę nad finansami województwa, szacuje tegoroczne zadłużenie sejmiku nawet na 76 proc., podczas gdy ustawowy limit zadłużenia samorządu wynosi 60 proc. dochodów.

– RIO właśnie unieważniła nam uchwałę o wieloletniej prognozie finansowej dla województwa na lata 2013 – 2036, bo uznała, że zarząd sejmiku zaniżył prognozy zadłużenia, przeliczając dług w euro według niższego kursu niż zalecany przez Ministerstwo Finansów – mówi Pietruczuk. – A jeszcze nie wiemy, czy zaakceptuje przyszłoroczny budżet.