Były premier był w TVN24 pytany, jakiej rady udzieliłby prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu w obecnej sytuacji. Po głosowaniu w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt decyzją prezesa zawieszonych w prawach członków partii zostało 15 posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie poparli nowelizacji. Posłowie Solidarnej Polski zagłosowali przeciw ustawie, posłowie Porozumienia w większości wstrzymali się od głosu. Prominentni politycy PiS mówią, że w takiej sytuacji koalicji Zjednoczonej Prawicy już nie ma.

Czytaj także: Czy Zjednoczona Prawica jeszcze istnieje? Głos wicerzecznika PiS

- Nawet jeśli nie mam dobrych myśli na temat ekipy PiS-u i tego rządu, to jak każdy normalny Polak chciałbym, żeby sytuacja była przynajmniej bezpieczna i stabilna - powiedział, wskazując na wywołany zachowaniem rządzących brak zaufania "jeśli chodzi o racjonalność i stabilność mentalno-psychologiczną".

"Uspokójcie się'

- Moja rada - nie wiem, czy byłaby przydatna, bo tutaj bardziej trzeba być może psychoterapii niż politycznej rady - byłaby: uspokójcie się. Cały świat, Europa i na pewno Polska, wszystko jest na bardzo ruchomych piaskach w tej chwili - i pandemia, i sytuacja geopolityczna. Warto skupić się na tym, co naprawdę będzie miało znaczenie dla Polski, dla wszystkich obywateli, a nie na tym laboratorium władzy, gdzie zresztą dość brzydko pachnie - oświadczył szef Europejskiej Partii Ludowej.

Stwierdził także, że Jarosław Kaczyński "nie pierwszy raz sam wytwarza problemy, później stara się je rozwiązywać", co, zdaniem Tuska, "często prowadzi do jeszcze większych kłopotów".

- Bardzo szczerze - i to jest myślę też dobra rada pod adresem również opozycji: kiedy twój przeciwnik zaczyna robić błędy, to mu nie przeszkadzaj, nie wtrącaj się - powiedział były premier zastrzegając, że jest "jednym z ostatnich, który dzisiaj chciałby politycznie radzić tej ekipie".

Pytany, czy emocje mogą być przyczyną tarć w Zjednoczonej Prawicy były premier mówił, że trudno powiedzieć. - Znając Kaczyńskiego mogę powiedzieć, że on organicznie nie jest w stanie znieść konkurencji czy nieposłuszeństwa we własnych szeregach. Dla niego partnerstwo było zawsze, szczególnie w jego własnym obozie, czystą fikcją czy sloganem, więc on na pewno jest wściekły, że dzisiaj ktoś w sposób tak demonstracyjny stawia mu opór. On to zawsze traktował jako coś bardzo upokarzającego - dodał.

W rozmowie z TVN24 Donald Tusk przypomniał także przegrane przez PiS przedterminowe wybory parlamentarne z 2007 r. - Mam wrażenie, że Kaczyński dobrze pamięta tę przegraną i utratę władzy, właściwie zupełnie niepotrzebnie, biorąc pod uwagę, to co miał w ręku, tak jak dzisiaj ma w ręku prawie wszystko. Więc ryzykowanie tego wydaje się irracjonalne - stwierdził.

Były szef rządu dodał, iż nie sądzi, by prezes PiS chciał powtórzyć "eksperyment polityczny, jakim byłyby wcześniejsze wybory. - Sądzę, że Jarosław Kaczyński straszy swoich kontrahentów politycznych, przede wszystkim Zbigniewa Ziobrę. Jestem prawie pewien, że nie odważy się rozpisać wcześniejszych wyborów - ocenił Donald Tusk.