Reklama

48,3 proc. Polaków: Kaczyński nie powinien wchodzić do rządu

"Czy Pani/Pana zdaniem Jarosław Kaczyński powinien wejść w skład rządu?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 04.10.2020 07:53 Publikacja: 04.10.2020 07:34

48,3 proc. Polaków: Kaczyński nie powinien wchodzić do rządu

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

arb

30 września premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym jaki będzie skład jego zrekonstruowanego rządu. W skład jego gabinetu ma wejść m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, który będzie wicepremierem. Kaczyński ma kierować komitetem ds. bezpieczeństwa nadzorującym pracę resortów obrony, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych.

Kaczyński wraca do rządu po 13 latach - wcześniej w latach 2006-2007 pełnił funkcję premiera w rządzie PiS, LPR i Samoobrony, a potem w mniejszościowym rządzie PiS.

Jego wejście do rządu to finał wielotygodniowych negocjacji na temat rekonstrukcji rządu Morawieckiego. W ich trakcie doszło do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy - po tym jak Solidarna Polska zagłosowała przeciwko popieranej przez prezesa PiS nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (Porozumienie wstrzymało się od głosu) politycy PiS zaczęli mówić, że koalicja de facto przestała funkcjonować, a rozważany scenariusz to stworzenie rządu mniejszościowego. Ostatecznie partie tworzące Zjednoczoną Prawicę doszły do porozumienia, a jego elementem jest m.in. wejście do rządu Kaczyńskiego.

Reklama
Reklama

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy ich zdaniem Kaczyński powinien wejść do rządu.

Na tak zadane pytanie "Nie" odpowiedziało 48,3 proc. respondentów.

15,9 proc. ankietowanych uważa, że Kaczyński powinien wejść do rządu, ale jako premier.

14,1 proc. respondentów uważa, że Kaczyński powinien wejść do rządu w innej roli (tak, jak stanie się to w rzeczywistości).

21,7 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Częściej kobiety niż mężczyźni są przeciwko wejściu Jarosława Kaczyńskiego w skład rządu (kobiety 53%, mężczyźni 42%). Najczęściej uważają tak młodzi do 24 lat (69%), osoby z wykształceniem średnim (51%), zarabiający powyżej 5000 zł (65%) oraz mieszkańcy miast od 100 do 199 tyś. mieszkańców (53%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Reklama
Reklama

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 29.09-30.09.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Reklama
Polityka
Donald Tusk lubi niespodzianki. Izabela Leszczyna wciąż nie wie, czy pozostanie na stanowisku
Polityka
Czy wybory prezydenckie były ważne? Adam Bodnar: Moja rola w tej sprawie zakończyła się
Polityka
Schetyna: Wielka liczba ministrów i wiceministrów wynika z tego, co otrzymaliśmy od PiS
Polityka
Konfederacja „języczkiem u wagi”. Jakie koalicje po wyborach parlamentarnych wyobrażają sobie Polacy?
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Polityka
Sondaż: Wyborcy PSL i Polski 2050 częściej krytykują rząd niż opozycję
Reklama
Reklama