Poradnik znajduje się obecnie na etapie konsultacji społecznych oraz opracowywania szaty graficznej. – Premiera poradnika w wersji online planowana jest jeszcze przed rozpoczęciem wakacji. Wstępnie zakładamy wydrukowanie kilkunastu milionów egzemplarzy, tak aby poradnik trafił do każdego gospodarstwa domowego w Polsce. Sposób dystrybucji nie został jeszcze określony – trwają nad nim prace – informuje nas wydział prasowy MSWiA.
Więcej dowiemy się z odpowiedzi na interpelację poselską udzielonej przez wiceministra MSWiA Wiesława Leśniakiewicza na pytania Anny Gembickiej, Marka Jakubiaka i Jarosława Sachajki. Poradnik Bezpieczeństwa będzie w wersji drukowanej i cyfrowej, z możliwością samodzielnego wydruku, ale też w wersji z audiodeskrypcją oraz nagranej z wykorzystaniem języka migowego. Zostanie opublikowany w aplikacji mObywatel oraz na stronach internetowych MSWiA, MON i RCB. Będzie przygotowany w kilku językach, a także w wersji dla dzieci. To będzie rozszerzona wersja poradnika RCB z 2022 r. W tym zakresie wzorowano się na podobnych publikacjach ze Szwecji.
Trwa weryfikacja budowli ochronnych zgłoszonych do Państwowej Straży Pożarnej przez samorządy oraz nadzór budowlany.
Co będzie w Poradniku Bezpieczeństwa?
Jest podzielony na rozdziały poświęcone przygotowaniu, rozpoznawaniu, reagowaniu, przeciwdziałaniu i współpracy w obszarach związanych m.in. z bezpieczeństwem, gromadzeniem zapasów niezbędnych do przetrwania przez trzy dni, specyfiką klęsk żywiołowych i innych zagrożeń, z uwzględnieniem zasad udzielania pierwszej pomocy, ewakuacji, alarmowania i ostrzegania ludności.
– Poradnik będzie stanowić jedno z narzędzi edukacyjnych budowanego systemu gotowości i odporności społeczeństwa na zagrożenia związane z kryzysem i wojną – tłumaczy wiceminister Leśniakiewicz.