Magdalena Biejat spotkała się z Andrzejem Dudą. Ujawniła, jakie jest jego zdanie ws. składki zdrowotnej

Konieczne jest zawetowanie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, bo ta ustawa jest po prostu szkodliwa – mówiła po spotkaniu z Andrzejem Dudą wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat i kandydatka Lewicy na prezydenta.

Publikacja: 14.04.2025 14:32

Magdalena Biejat

Magdalena Biejat

Foto: PAP, Adam Warżawa

arb

Biejat ujawniła, że rozmawiała z prezydentem nie tylko o przyjętej przez Sejm ustawie obniżającej składkę zdrowotną dla części przedsiębiorców, ale też o jeszcze jednej ustawie.

Magdalena Biejat: Wykorzystałam spotkanie z Andrzejem Dudą, by porozmawiać o jeszcze jednej ustawie

– Rozmawialiśmy o dwóch ustawach: skorzystałam z tego, że pojawiliśmy się tam dzisiaj niemal w przeddzień deadline'u na podpisanie przez prezydenta ustawy rozszerzającej przesłanki ochrony przed nienawiścią ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność i orientację seksualną. Apelowałam do prezydenta Dudy, aby tę ustawę podpisał. Chciałabym, aby w Polsce przestano robić politykę na budowaniu hejtu wobec przedstawicieli mniejszości, osób reprezentujących osoby z niepełnosprawnościami, wobec osób starszych. Te osoby nie są winne temu, że urodziły się takie, jakie są. Nie powinny spotykać się z hejtem. Nie ma tygodnia, by nie pojawiały się doniesienia o dzieciakach, które targają się na swoje życie ze względu na hejt – mówiła.

Wicemarszałek Senatu mówiła też o przedstawicielach społeczności LGBTQ, którzy decydują się wyjechać z Polski, bo nie mogą „znieść nienawiści, która się wobec nich leje”. Dodała, że nadal ofiarami hejtu są w Polsce osoby z niepełnosprawnościami.

– Czas najwyższy, abyśmy w polityce skupiali się na tym, jak budować inwestycje w Polsce, jak budować ochronę zdrowia, jak rozwiązywać problemy Polaków, a nie na tym, czy osoby LGBT to ludzie. Czas z tym hejtem skończyć – podsumowała, wyrażając nadzieję, że prezydent podpisze ustawę w tej sprawie.

Magdalena Biejat o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców: Chodzi o to, by jeden z kandydatów na prezydenta miał sukces

Biejat rozmawiała też z prezydentem o składce zdrowotnej i systemie ochrony zdrowia. To właśnie apel Biejat o weto ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla części przedsiębiorców (ustawa, przyjęta głosami KO i Trzeciej Drogi, jest obecnie procedowana przez Senat). Lewica sprzeciwia się obniżeniu składki. – Konieczne jest zawetowanie tej ustawy, bo ta ustawa jest po prostu szkodliwa. Obiecałam środowiskom pacjentów, osób z niepełnosprawnościami, pracowników i menedżerów ochrony zdrowia, że zrobię wszystko, aby przestać demolować ochronę zdrowia. Że nie będę się godzić na to, by publiczna ochrona zdrowia padała ofiarą kampanii wyborczej i tego, że jeden z kandydatów koniecznie musi mieć sukces, zanim ta kampania się skończy – powiedziała.

Czas najwyższy, abyśmy w polityce skupiali się na tym, jak budować inwestycje w Polsce, jak budować ochronę zdrowia, jak rozwiązywać problemy Polaków, a nie na tym, czy osoby LGBT to ludzie

Magdalena Biejat, wicemarszałek Senatu

– Jeśli w tej sprawie trzeba było pójść do prezydenta Dudy i z nim rozmawiać, to poszłam do prezydenta Dudy. Bo będę walczyć do końca o to, żeby system działał, żeby system naprawiać, a nie go demontować. I nie wierzcie państwo w zapewnienia, że ta zmiana, którą przeprocedował Sejm, będzie służyć najmniej zarabiającym przedsiębiorcom. To nieprawda. Osoby takie jak fryzjerki, szewcy, kwiaciarki, które zarabiają w okolicach średniej krajowej, zyskają na tym może 100–200 złotych. W tej chwili wizyta u specjalisty kosztuje więcej. Najwięcej zyskają ci, którzy zarabiają po 30, 40, 50 tys. zł miesięcznie. Szefowie banków, prawnicy, których stać na to, by solidarnie dokładać się do ochrony zdrowia – przekonywała kandydatka Lewicy na prezydenta.

Biejat ostrzegła też, że zmiana prawa będzie zachęcała pracowników, żeby przechodzili na samozatrudnienie. – Dziś mają prawo czuć się jak frajerzy. Ci, którzy zarabiają 8 tys. zł miesięcznie, będą odprowadzali wyższą składkę niż ci, którzy są na jednoosobowej działalności gospodarczej – wyjaśniła. Jak dodała, w związku z tym minister finansów Andrzej Domański nie może wiedzieć, ile finalnie ta zmiana prawa będzie kosztować budżet, ponieważ nie sposób ustalić, ile osób zdecyduje się na taki krok.

– Prezydent Duda z większością z tych argumentów się zgodził. Powiedział, że w jego opinii ta ustawa w tym kształcie jest nie do zaakceptowania. Ale czeka na decyzję Senatu – podsumowała.

Biejat ujawniła, że rozmawiała z prezydentem nie tylko o przyjętej przez Sejm ustawie obniżającej składkę zdrowotną dla części przedsiębiorców, ale też o jeszcze jednej ustawie.

Magdalena Biejat: Wykorzystałam spotkanie z Andrzejem Dudą, by porozmawiać o jeszcze jednej ustawie

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Incydent na wiecu Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej. „Skandal i wstyd”
Polityka
Przed wielką majówką: Trzaskowski kontratakuje, debaty „grają” w kampanii jak nigdy wcześniej, podsumowanie 1000-lecia koronacji
Polityka
Sondaż: Kto wypadł najlepiej w debacie „Super Expressu”?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Sondaż pokazuje, że debatę wygrał Trzaskowski. Kandydat KO nie może ignorować lewicy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne