Sejm głosował nad składką zdrowotną. Głosy Konfederacji jednak nie były kluczowe

Sejm 213 głosami za przy 190 głosach przeciw przegłosował projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje obniżkę składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców.

Publikacja: 04.04.2025 10:18

Donald Tusk w rządowych ławach

Donald Tusk w rządowych ławach

Foto: PAP/Albert Zawada

arb

Przegłosowana przez Sejm reforma składki zdrowotnej będzie korzystna dla przedsiębiorców opodatkowanych na skali i liniowym PIT. Stracą ryczałtowcy z dużymi przychodami. Teraz ustawa trafi do Senatu. Zmiany mają wejść w życie w 2026 roku.

Spór w koalicji ws. składki zdrowotnej. Nowa Lewica przeciw obniżeniu

W koalicji rządzącej istniał spór co do projektu. Sprzeciwiała mu się Nowa Lewica argumentująca, że nie należy zmniejszać nakładów na ochronę zdrowia, które w Polsce i tak stanowią mniejszy procent PKB niż np. w Niemczech (w Polsce – ok. 6,5 proc. PKB, w Niemczech – 12,6 proc. PKB). Argumenty przeciw obniżce składki zdrowotnej przedstawiała też minister zdrowia Izabela Leszczyna, która jednak w piątek poparła projekt ustawy. Minister finansów Andrzej Domański zapewniał z sejmowej mównicy, że po obniżeniu składki dla przedsiębiorców zmniejszone wpływy do NFZ zostaną zrekompensowane z budżetu państwa.

Ostatecznie w Sejmie przeciw ustawie zagłosowało 20 parlamentarzystów Nowej Lewicy (wszyscy biorący udział w głosowaniu) oraz czworo posłów koła Razem (wszyscy biorący udział w głosowaniu, Razem znajduje się w opozycji). Bez głosów Nowej Lewicy koalicja rządząca nie dysponuje większością.

PiS miał głosować przeciw obniżeniu składki, ale było trochę inaczej

Decydujące miały być głosy Konfederacji, która zapowiedziała wstrzymanie się od głosów. 12 posłów Konfederacji uczestniczących w głosowaniu rzeczywiście wstrzymało się od głosu, ale to nie ich głosy okazały się kluczowe.

Głosowanie przeciw ustawie zapowiedział PiS – jednak jeśli chodzi o klub tej partii to przeciw zagłosowało tylko 166 ze 190 posłów tego ugrupowania. Jeden poseł (Andrzej Gawron) był za. Ponadto siedmioro posłów – Grzegorz Gaża, Agnieszka Górska, Marcin Gwóźdź, Mariusz Kałużny, Janusz Kowalski, Sebastian Łukaszewicz i Marek Matuszewski – wstrzymało się od głosu. 16 posłów PiS nie uczestniczyło w głosowaniu.

W efekcie głosy Konfederacji nie były kluczowe – gdyby nawet posłowie tej partii zagłosowali przeciw, ustawa i tak by przeszła ze względu na ośmioro posłów PiS, którzy nie zagłosowali przeciw ustawie.

Za ustawą zagłosowali wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie PSL i Polski 2050 oraz wszyscy głosujący posłowie KO, z wyjątkiem Franciszka Sterczewskiego, który wstrzymał się od głosu.

Przyjęcie ustawy z zadowoleniem przyjął Donald Tusk. „Obniżenie składki dla 2,5 miliona przedsiębiorców, głównie małych i średnich, to częściowa naprawa szkód, jakie wyrządził im Morawiecki ze swoim 'Polskim Ładem'. PiS nie skorzystał z szansy rehabilitacji i znów zagłosował przeciw polskim przedsiębiorcom. Tym razem przegrał!” - napisał Tusk, choć w rzeczywistości PiS nie głosował w całości przeciw ustawie.

„Można? Można. Obniżyliśmy składkę zdrowotną, utrzymując rekordowy budżet na zdrowie. Dziś Sejm dał tysiące złotych oszczędności rocznie małym i średnim przedsiębiorcom: kwiaciarkom, szewcom, właścicielom małych sklepów. To przestrzeń do rozwoju i tworzenia miejsc pracy” - napisał z kolei marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Przegłosowana przez Sejm reforma składki zdrowotnej będzie korzystna dla przedsiębiorców opodatkowanych na skali i liniowym PIT. Stracą ryczałtowcy z dużymi przychodami. Teraz ustawa trafi do Senatu. Zmiany mają wejść w życie w 2026 roku.

Spór w koalicji ws. składki zdrowotnej. Nowa Lewica przeciw obniżeniu

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Nie mówisz, przegrywasz. Omijanie tych tematów przynosi straty w wyborach
Polityka
Polski samozwaniec stworzył własną gwardię. „Gotów poświęcić życie dla prezydenta”
Polityka
Szymon Hołownia o papieżu Franciszku: Kiepski polityk, dobry proboszcz
Polityka
Rafał Trzaskowski nawiązuje do śmierci papieża Franciszka. Mówi, co łączy wiarę z polityką
Polityka
Kampania prezydencka będzie krótsza po śmierci papieża Franciszka