Kreml reaguje na otwarcie amerykańskiej bazy w Redzikowie. "Próba otoczenia Rosji"

To nic innego, jak próba ograniczenia naszego potencjału militarnego. Oczywiście doprowadzi to do zastosowania odpowiednich środków, w celu zapewnienia parytetu -zaznaczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, mówiąc o amerykańskiej bazie antyrakietowej w Redzikowie.

Publikacja: 13.11.2024 12:54

Kreml reaguje na otwarcie amerykańskiej bazy w Redzikowie. "Próba otoczenia Rosji"

Foto: AFP

adm

W środę – po wielu latach budowy – odbędzie się oficjalne otwarcie amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie (woj. pomorskie). Do sprawy odniósł się Kreml. 

Kreml: Baza w Redzikowie? USA błędnie przedstawiły misję projektu 

Jak informuje agencja Reutera, rosyjskie władze są zdania, że powstanie amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie to „część próby powstrzymania Rosji poprzez przesunięcie amerykańskiej infrastruktury wojskowej bliżej jej granic". 

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla zaznaczył, że Władimir Putin sprzeciwiał się planom budowy bazy jeszcze kiedy prezydentem Stanów Zjednoczonych był George W. Bush. USA – zdaniem Putina – „błędnie przedstawiły misję projektu”. „To strategiczna próba otoczenia Rosji amerykańskimi zasobami wojskowymi” – ma twierdzić rosyjski prezydent. 

- To nic innego, jak próba ograniczenia naszego potencjału militarnego – powiedział Pieskow. - Oczywiście prowadzi to do zastosowania odpowiednich środków w celu zapewnienia parytetu – dodał. Rzecznik Kremla nie określił jednak, co może zrobić Rosja w odpowiedzi na otwarcie amerykańskiej bazy w Polsce. 

Czytaj więcej

Gen. Bieniek: Baza USA w Redzikowie to kolejny element efektywnego odstraszania

Otwarcie amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie

Baza w Redzikowie jest częścią amerykańskiej tzw. tarczy antyrakietowej, która ma chronić Stany Zjednoczone oraz ich europejskich sojuszników przed pociskami balistycznymi.

Jak zaznaczał niedawno minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, to pierwsza stała instalacja sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terenie Polski. Wicepremier Kosiniak-Kamysz zapowiedział zaś, że Polska będzie rozmawiać z Markiem Rutte, sekretarzem generalnym NATO i „przyjaciółmi z USA” o rozszerzeniu działania projektu. Zauważał też, że otwarcie bazy w Redzikowie „to dowód trwałości polsko-amerykańskiego sojuszu”.

Oddanie bazy to finalny etap projektu ogłoszonego w 2009 roku. Przedstawił go ówczesny prezydent USA, Barack Obama. To też jeden z ostatnich kroków w ramach realizowanego od lat amerykańskiego programu European Phased Adaptive Approach (EPAA), stanowiącego amerykański wkład w zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO.

Budowa bazy w Redzikowie rozpoczęła się w 2016 roku. Ostatecznie – po sporych opóźnieniach – zostanie ona otwarta sześć lat po pierwotnie planowanym terminie. Proces miał się wydłużyć – zdaniem Pentagonu – przede wszystkim przez podwykonawcę odpowiedzialnego za konstrukcję bazy. Nie bez znaczenia była także pandemia Covid-19.

Czytaj więcej

Antyrakietowa baza w Redzikowie gotowa

Jak wygląda amerykańska baza w Redzikowie?

W bazie w Redzikowie zainstalowano między innymi system Aegis Ashore – lądowy odpowiednik montowanego na okrętach systemu antyrakietowego Aegis, służącego do obrony przed pociskami balistycznymi. Baza ma służyć do obrony Europy przed pociskami średniego (1 000-3 000 km) i pośredniego (3 000-5 500 km) zasięgu.

Na system Aegis Ashore składają się: radar AN/SPY-1, wyrzutnia Mk 41 VLS oraz antybalistyczne pociski SM-3 (Standard Missile-3). Rakiety SM-3 zaprojektowane są do zestrzeliwania pocisków balistycznych w środkowej fazie ich lotu – ponad ziemską atmosferą. SM-3 wyposażone są w kinetyczną głowicę, której zadaniem jest zniszczyć głowicę pocisku balistycznego, zderzając się z nią.

W środę – po wielu latach budowy – odbędzie się oficjalne otwarcie amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie (woj. pomorskie). Do sprawy odniósł się Kreml. 

Kreml: Baza w Redzikowie? USA błędnie przedstawiły misję projektu 

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Korea Południowa: Prezydent chciał aresztowań polityków? Traci poparcie własnej partii
Polityka
Emmanuel Macron nie ustąpi. Zostanie do maja 2027 r.
Polityka
Unia Europejska się zastanawia, jak dalej szkodzić rosyjskiej gospodarce
Polityka
Kacper Kita: Francja osuwa się w prawdziwy chaos – to największy kryzys V Republiki
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Polityka
Jędrzej Bielecki: Emmanuel Macron, anatomia upadku
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką