Nowy sondaż: Spadek notowań PiS, rośnie przewaga KO

Najnowszy sondaż CBOS sugeruje między innymi pogłębienie różnicy w notowaniach dwóch najbardziej liczących się ugrupowań. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku listopada, KO poparłoby 34 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania, zaś na PiS swój głos oddałoby 25 proc. respondentów – wskazuje badanie.

Publikacja: 09.11.2024 08:59

Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Leszek Szymański

adm

Wybory przeprowadzone na początku bieżącego miesiąca przyniosłyby zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej – z poparciem 34 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania – sugeruje sondaż CBOS.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Sikorski poradziłby sobie z polityką bezpieczeństwa lepiej niż Trzaskowski

Sondaż: Odsetek zwolenników KO wzrósł. Coraz większa przewaga nad PiS

Jak zauważono w badaniu, w porównaniu z pomiarem sprzed dwóch tygodni odsetek zwolenników KO nieznacznie wzrósł, bo o 1 punkt procentowy. 

Na miejscu drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. Na partię głosować chce 25 proc. wybierających się na wybory. To o 4 punkty mniej niż w końcu października. CBOS podkreśla, że to największy spadek odnotowany w tym pomiarze. Przewaga KO nad PiS – 9 punktów – jest najwyższa od kwietnia tego roku.

Konfederacja ma obecnie wśród zdeklarowanych uczestników wyborów 12 proc. zwolenników. Tu także odnotowano nieznaczny wzrost w porównaniu z poprzednim pomiarem – o 1 punkt procentowy.

Czytaj więcej

Sondaż prezydencki: Trzy warianty II tury. Żaden nie jest dobry dla PiS

Nowy sondaż CBOS: Trzecia Droga nie wchodzi do Sejmu

Na czwartym miejscu w sondażu znalazła się Lewica, która – podobnie jak w końcu października – ma 7 proc. zdeklarowanych wyborców. Partia Razem, która jeszcze niedawno wchodziła w jej skład, uzyskała natomiast 3 proc. Głosów. CBOS zaznacza, że oba ugrupowania zyskały w sumie 10 proc. „Prawie wyrównało to najlepszy wynik całego bloku od czasu wyborów rok temu" - czytamy. 

Hipotetyczne wybory przeprowadzone w pierwszej dekadzie listopada przyniosłyby zwycięstwo Koalicji O

Hipotetyczne wybory przeprowadzone w pierwszej dekadzie listopada przyniosłyby zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej.

Foto: PAP

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się na początku listopada, swoich przedstawicieli do parlamentu prawdopodobnie nie wprowadziłaby Trzecia Droga (PSL i Polska 2050). Na sojusz głosować chce 5 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. Ugrupowanie straciło 3 punkty procentowe wobec poprzedniego sondażu.

Jak wskazuje sondaż CBOS, 14 proc. respondentów waha się, na którą partię oddałyby swój głos. W tym przypadku odnotowano wzrost o 3 punkty procentowe.

Sondaż wskazuje także, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w na początku listopada, udział w nich wzięłoby 82 proc. uprawnionych do głosowania. To o 5 punktów procentowych więcej niż w końcu października.

Badanie "Aktualności" zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 87,1 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 12,9 proc.) w okresie od 4 do 6 listopada 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000). 

Wybory przeprowadzone na początku bieżącego miesiąca przyniosłyby zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej – z poparciem 34 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania – sugeruje sondaż CBOS.

Sondaż: Odsetek zwolenników KO wzrósł. Coraz większa przewaga nad PiS

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Nawrocki krytykuje Trzaskowskiego. „Zacząłem szukać różańca”
Polityka
Szymon Hołownia rozpoczyna walkę o prezydenturę. "Wciąż widzę dwie Polski, straszące sobą nawzajem"
Polityka
Konwencja KO w Gliwicach. Trzaskowski zapowiada "Polskę równych szans"
Polityka
Sondaż: Kto mógłby zastąpić Karola Nawrockiego jako kandydat PiS na prezydenta?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Polityka
Poseł Polski 2050: Wysokie ceny masła? Jadłem bułkę bez i też się dało zjeść
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką