Centralna Komisja Wyborcza Gruzji ogłosiła wyniki z 97,8 proc. lokali. Część opozycji: nie uznajemy wyniku wyborów

Centralna Komisja Wyborcza Gruzji poinformowała, że po przeliczeniu głosów z ok. 97,8 proc. lokali wyborczych wybory parlamentarne wygrywa rządząca partia Gruzińskie Marzenie z wynikiem 54,24 proc. Dwie opozycyjne partie ogłosiły z kolei, że nie uznają wyniku wyborów.

Publikacja: 26.10.2024 22:56

Zwolennicy Gruzińskiego Marzenia na jednej z ulic Tbilisi

Zwolennicy Gruzińskiego Marzenia na jednej z ulic Tbilisi

Foto: Reuters/Irakli Gedenidze

Partia Gruzińskie Marzenie twierdzi, że wyniki takie dadzą jej 90 ze 150 miejsc w parlamencie. Tuż po zamknięciu lokali wyborczych lider Gruzińskiego Marzenia miliarder Bidzina Iwaniszwili ogłosił zwycięstwo swojego ugrupowania, a w powietrze w okolicy siedziby partii wystrzelono fajerwerki.

Wygraną opozycji ogłosiła z kolei m.in. prozachodnia prezydent Salome Zurabiszwili. „Europejska Gruzja wygrywa z wynikiem 52 proc., pomimo prób sfałszowania wyników i bez (uwzględnienia) głosów diaspory” - napisała w serwisie X.

Szef CKW Giorgi Kalandariszwili doprecyzował, że po przeanalizowaniu głosów z 70,91 proc. lokali, w których liczenie głosów odbywało się w sposób elektroniczny, wynik Gruzińskiego Marzenia to 52,99 proc. Według tych częściowych wyników opozycyjne siły zdobyły następujące wyniki: Koalicja na rzecz Zmiany – 11,2 proc., blok Jedność - 9,83 proc., Silna Gruzja - 9,02 proc. Na partię Dla Gruzji oddano 8,23 proc. głosów. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły pięcioprocentowego progu wyborczego.

Rano, po przeluczeniu głosów z 97,8 proc. okręgów okazało się, że partia Gruzińskie Marzenie prowadzi w wyborach parlamentarnych w Gruzji z wynikiem 54,24 proc. Na drugim miejscu znajduje się Koalicja na rzecz Zmiany — 10,8 proc., a na trzecim blok Jedność — 10,07 proc. Silna Gruzja uzyskuje 8,72 proc. poparcia, a partia Dla Gruzji — 7,73 proc.

Czytaj więcej

Kto wygrał wybory parlamentarne w Gruzji? Są wyniki exit poll

ZRN i Koalicja na rzecz Zmiany: nie uznajemy wyniku wyborów

Liderzy opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ZRN) i Koalicji na rzecz Zmiany oświadczyli późnym wieczorem w sobotę, że nie uznają wyników wyborów parlamentarnych w Gruzji ogłoszonych przez Centralną Komisję Wyborczą.

Liderka ZRN – partii założonej przez byłego prezydenta Michaiła Saakaszwilego - ogłosiła, że jej ugrupowanie nie uznaje wyników wyborów – podał portal Echo Kawkaza (filia Radia Wolna Europa).

Również lider Koalicji na rzecz Zmiany Nika Gwaramia oznajmił, że blok nie uznaje wyników i oskarżył rządzącą partię Gruzińskie Marzenie o „zamach stanu”.

Ważne wybory w Gruzji – wybór między Zachodem a zbliżeniem do Rosji

Wybory parlamentarne w Gruzji odbywały się od 8:00 rano czasu miejscowego (w Polsce to godzina 6:00) do godziny 20:00 (18:00 w Polsce). W Gruzji i za granicą otwartych było ok. 3 tys. lokali wyborczych. Do głosowania uprawnionych było ok. 3,5 mln osób, w tym do udziału w wyborach za granicą- ok. 96 tys. osób. 

Wybory powszechnie postrzegane były przez wielu Gruzinów jako referendum na temat przyszłości ich kraju i wybór między Zachodem a zbliżeniem z Rosją. 

Wybory w Gruzji nie przebiegały spokojnie

Wybory nie odbywały się spokojnie. W całym kraju doszło do wielu incydentów, o których pisały media. Przed niektórymi lokalami wyborczymi doszło do bijatyk. W Tbilisi – jak wynika z doniesień medialnych – członkowie partii Gruzińskie Marzenie mieli zaatakować siedzibę partii Zjednoczony Ruch Narodowy.

Czytaj więcej

Gruzja. Incydenty przed lokalami wyborczymi, prezydent apeluje do szefa MSW

O spokój i o szybkie reakcje policji apelowała jeszcze podczas odbywającego się głosowania prezydent kraju Salome Zurabiszwili. 

Wybory w Gruzji w liczbach

Według Centralnej Komisji Wyborczej Gruzji ogólna liczba wyborców wynosiła 3 508 294. Otwarto 3111 lokali wyborczych, w tym w samej Gruzji – 3044. Za granicą lokale wyborcze działały w 53 miastach w 42 krajach. Wybory parlamentarne w Gruzji monitorowały 102 organizacje lokalne i 64 organizacje międzynarodowe. Do relacjonowania głosowania akredytowano 98 mediów.

W wyborach startowało 18 ugrupowań.

Polityka
USA–Rosja. Doradcy Donalda Trumpa odradzają mu dzwonienie do Władimira Putina
Polityka
Donald Trump wzywa do „uwolnienia Marine Le Pen”. „To wszystko jest złe dla Francji”
Polityka
J.D. Vance: Cła mogły być znacznie wyższe
Polityka
Sąd Konstytucyjny przesądził o losie prezydenta Korei Południowej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Premier Danii o zakusach Donalda Trumpa: Stabilność NATO się chwieje