„Kontrowersyjna” – tym słowem najczęściej opisywana jest estetyka nowej bramy prowadzącej do willi premiera przy ul. Sulkiewicza 6, w kompleksie rządowym przy ul. Parkowej. Zdjęcia bramy opublikowały w maju media. Wynikało z nich, że znajdujące się tam w przeszłości ażurowe ogrodzenie z metalowych prętów zostało zastąpione masywną konstrukcją, zwieńczoną u góry drutem żyletkowym.
Krytyka posypała się z mediów od prawa do lewa. Portal Niezalezna.pl nazwał bramę „instalacją penitencjarną”, a „Gazeta Wyborcza” – „ścianą płaczu”. To jednak nie koniec podobnych inwestycji w tym kompleksie. Centrum Obsługi Administracji Rządowej właśnie rozpisało przetarg na remont muru w pobliżu willi premiera.
Czytaj więcej
Ocena działań rządu w sprawie powodzi jest mocno zależna od sympatii politycznych – wynika z najnowszego sondażu UCE Research. Najgorzej działania rządu w sprawie powodzi oceniają wyborcy PiS i Konfederacji. Z kolei sympatycy Lewicy i Trzeciej Drogi są podzieleni.
Kompleks przy ul. Parkowej jest jednym z najlepiej chronionych w Polsce
Jest ona najgłębiej położonym budynkiem w kompleksie przy ul. Parkowej. Nazywana jest przez polityków i funkcjonariuszy SOP budynkiem nr 27, bo w przeszłości miała adres ul. Parkowa 27. Informacji o tym, czy obecny premier z niej korzysta, nie podaje się do publicznej wiadomości. Wszystko wskazuje jednak na to, że Donald Tusk w niej mieszka, w odróżnieniu od swojego poprzednika Mateusza Morawieckiego, który nie zdecydował się na wyprowadzkę z prywatnego domu, położonego na terenie stolicy.
W skład „Parkowej”, oprócz willi premiera, wchodzą też m.in. hotel, budynek archiwum i trzy inne rządowe wille. Z jednej strony kompleks sąsiaduje z Łazienkami Królewskimi, a z drugiej – z prywatnymi budynkami przy ul. Sulkiewicza. I to właśnie od nich chce teraz lepiej odgrodzić się Centrum Obsługi Administracji Rządowej.