Reklama
Rozwiń

Jak wygląda "plan zwycięstwa" Zełenskiego? Zachód myśli o negocjacjach z Putinem

Plan zakończenia wojny na Ukrainie, który prezydent Wołodymyr Zełenski omawia w Nowym Jorku, nie zawiera żadnych przełomowych propozycji i jest mało prawdopodobne, aby przyspieszył rozwiązanie konfliktu - powiedzieli zachodni urzędnicy agencji Bloomberga.

Publikacja: 24.09.2024 18:34

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: AFP

W wakacje prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że władze Ukrainy przygotowały „plan zwycięstwa”, który zostanie przedstawiony prezydentowi USA Joe Bidenowi. Z ukraińską propozycją zakończenia wojny mają zapoznać się także kandydaci na prezydenta – Kamala Harris i Donald Trump.

Czytaj więcej

Plan zwycięstwa Zełenskiego. Jak zakończy się wojna Rosji z Ukrainą?

O reakcji zachodnich przywódców na plan Ukrainy informuje agencja Bloomberga. Urzędnik, który posiada informacje na temat rozmów Zełenskiego z zachodnimi sojusznikami, przekazał, że opracowany w Kijowie dokument nie wnosi niczego przełomowego. Inne źródło nazwało plan „listą życzeń”.

„Plan zwycięstwa” Ukrainy. Zachód myśli o negocjacjach z Putinem

Jak informuje „The Times”, plan zakłada zagwarantowanie Ukrainie bezpieczeństwa przez kraje zachodnie na podobieństwo paktu o wzajemnej obronie po przystąpieniu do NATO, międzynarodową pomoc finansową na ożywienie gospodarki, dostawy nowoczesnej broni z Zachodu oraz kontynuację operacji ukraińskich Sił Zbrojnych w obwodzie kurskim.

Zełenski w rozmowie z NBC News informował, że plan składa się z pięciu punktów – cztery dotyczą zapotrzebowania Ukrainy, a piąty sytuacji po wojnie. W piątek powiedział dziennikarzom, że jego celem jest wzmocnienie pozycji Ukrainy w przyszłych rozmowach dyplomatycznych z Rosją. Kijów obawia się, że bez gwarancji bezpieczeństwa jakiekolwiek porozumienie pokojowe da Putinowi czas na dozbrojenie i wzmocnienie armii.

Czytaj więcej

Rosja podbija Donbas. "Taktyka najemników z Grupy Wagnera"

Jak informuje Bloomberg, powołując się na informacje uzyskane od dwóch urzędników, co najmniej jeden sojusznik Ukrainy zasugerował, że nadszedł czas na kolejną próbę dotarcia do Putina z propozycjami pokojowymi, albo przez Zełenskiego, albo przez inny kraj. Mają być prowadzone rozmowy, aby zwrócić się do Putina bezpośrednio przed szczytem G20, który w listopadzie odbędzie się w Brazylii.

Rosja grozi bronią atomową. Jak to odbiera Zachód?

Agencja Bloomberga zwraca uwagę, że kraje zachodnie zaczynają mieć obawy o swoje bezpieczeństwo w związku z nieprzerwanym inwestowaniem przez Rosję w produkcję broni. Jednocześnie na zachodnich przywódcach nie robią już wrażenia groźby Rosjan, że użyją adekwatnej odpowiedzi (np. w postaci broni nuklearnej), jeśli zostanie przekroczona kolejna czerwona linia w postaci ataków rakietowych dalekiego zasięgu na terytorium Rosji.

Polityka
Rozmowa Trump-Putin. „Cele specjalnej operacji wojskowej pozostają niezmienne”
Polityka
Czy Komisja Europejska się obroni? PE będzie głosować nad wotum nieufności
Polityka
Dalajlama XIV kończy spekulacje ws. następcy. „Nikt inny nie ma prawa ingerować”
Polityka
Francja: Premier Bayrou podpisuje cyrograf z Le Pen
Polityka
Putin kontra Alijew i Erdogan. Waży się los Kaukazu Południowego