Krupnik, pstrąg i pączki – takie menu serwowano w styczniu 2016 roku podczas nieformalnego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Węgier Viktora Orbána. Doszło do niego w niewielkim pensjonacie Zielona Owieczka w Niedzicy w woj. małopolskim, a ponieważ miało miejsce niedługo po objęciu władzy przez PiS, przykuło uwagę mediów. Podczas spotkania politycy uzgodnili powołanie instytucji działającej na rzecz przyjaźni obu krajów. Ostatecznie stworzono dwie bliźniacze fundacje: na Węgrzech i w Polsce. Ta druga przyjęła nazwę Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, powołano ją w 2018 roku, a jej historia właśnie się kończy. To decyzja premiera Donalda Tuska.
Czytaj więcej
Instytucja powołana decyzją Jarosława Kaczyńskiego i Viktora Orbána robiła ekskluzywne zakupy i bezprawnie wypłacała ekstrapensje – twierdzi Kancelaria Premiera.
Instytut im. Felczaka będzie już trzecim skasowanym po objęciu rządów przez nową koalicję
O tym, że premier ma zamiar skasować część instytutów rządowych powołanych za czasów PiS, wiadomo było już wkrótce po wyborach z października ubiegłego roku. Na początku marca Tusk podpisał zarządzenia o likwidacji dwóch instytutów: Pokolenia i De Republica, z których pierwszy zajmował się demografią, a drugi – jak sam informował – „działalnością wydawniczą oraz dokumentacyjną”.
Zakres pracy Instytutu De Republica budził spore wątpliwości. Jak ujawniliśmy w „Rzeczpospolitej”, kontrola przeprowadzona jeszcze za rządów PiS wykazała m.in., że wydał 36 tys. zł na opracowanie liczącego cztery strony dokumentu o ogólnej treści. Wątpliwości budziły też liczne umowy cywilnoprawne, a także wydatkowanie 876 tys. zł m.in. na dekoracje i usługi makijażu. Ostatnim dyrektorem instytutu był Andrzej Przyłębski, prywatnie mąż prezes TK Julii Przyłębskiej.
Działalność Instytutu im. Felczaka krytykowała NIK, a nawet Kancelaria Premiera
Spore kontrowersje budziła też działalność Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Na swojej stronie wśród głównych zadań wymienia: „pielęgnowanie polsko-węgierskich tradycji i dziedzictwa oraz ich promocja w życiu publicznym i międzynarodowym”, a także „propagowanie nauki języka, kultury i polsko-węgierskiej współpracy młodzieżowej”. Instytut chwali się m.in. organizowaniem corocznego Uniwersytetu Letniego w Krasiczynie, prowadzeniem programów wydawniczych i stypendialnych oraz organizowaniem pomniejszych wydarzeń, jak np. niedawne 50. urodziny kostki Rubika.