Sondaż: Czy, zdaniem Polaków, PiS może wrócić do władzy po wyborach?

"Na ile realny jest Pani/Pana zdaniem powrót PiS do władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 14.09.2024 07:36

Jarosław Kaczyński w sejmowych ławach

Jarosław Kaczyński w sejmowych ławach

Foto: PAP/Marcin Obara

arb

PiS stracił władzę po wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 roku. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało wówczas 35,38 proc. głosów. Druga była Koalicja Obywatelska z poparciem 30,7 proc. Dalsze miejsce zajęły Trzecia Droga (14,4 proc.), Nowa Lewica (8,61) i Konfederacja (7,16 proc.).

Jak wygląda układ sił w polskiej polityce po wyborach z 15 października 2023 roku?

Koalicję większościową, dysponującą 248 głosami w Sejmie, utworzyły po wyborach KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica. W oparciu o tę koalicję sformowany został rząd Donalda Tuska.

Obecnie większość sondaży wskazuje, że największym poparciem cieszy się KO, a PiS traci do partii Donalda Tuska ok. 1-2 punktów procentowych. Na trzecim miejscu co pewien czas zmieniają się ze sobą Trzecia Droga z Konfederacją - ta pierwsza nieco osłabła od czasu wyborów, ta druga zyskała kilka punktów procentowych poparcia. Lewica oscyluje w granicach 7-9 proc. poparcia.

Średnie sondażowe poparcie dla poszczególnych partii (stan na wrzesień 2023)

Średnie sondażowe poparcie dla poszczególnych partii (stan na wrzesień 2023)

PAP

Najbliższe wybory parlamentarne – jeśli nie dojdzie do skrócenia kadencji Sejmu – odbędą się w Polsce jesienią 2027 roku. Jeśli nie nastąpią gwałtowne zmiany preferencji wyborczych żadna z partii nie będzie mogła liczyć na samodzielne stworzenie rządu większościowego, co udało się PiS w 2015 i 2019 roku. Przy obecnym układzie sił alternatywą dla rządu KO-Trzecia Droga-Lewica wydaje się rząd PiS-Konfederacja. Z PiS i Pałacu Prezydenckiego co jakiś czas płyną też sygnały w kierunku PSL, aby partia ta dokonała zmiany politycznego frontu i podjęła współpracę z PiS. Współpracę PiS-Konfederacja-PSL najpierw Andrzej Duda, a potem Mateusz Morawiecki nazywali „koalicją polskich spraw”.

Czytaj więcej

Sondaż: KO na czele, jedna partia traci najwięcej

Po wyborach parlamentarnych odbyły się jeszcze wybory samorządowe (kwiecień 2024 roku) i wybory do Parlamentu Europejskiego (czerwiec 2024 roku). W tych drugich wygrała KO (37,06 proc.), przed PiS (36,16). Trzecia była Konfederacja z wynikiem 12,08 proc., niemal dwa razy lepszym od Trzeciej Drogi (6,91 proc.) i Lewicy (6,30 proc.). Gdyby wybory do Sejmu zakończyły się takimi wynikami Trzecia Droga nie przekroczyłaby progu 8 proc. jaki prawo wyborcze stawia przed koalicyjnymi komitetami wyborczymi, a większość w Sejmie miałaby koalicja PiS i Konfederacji. Jednak późniejsze sondaże nie potwierdziły, by Trzecia Droga zanotowała aż taki spadek poparcia – w wyborach do PE jej elektorat okazał się po prostu najbardziej zdemobilizowany.

Sondaż: Ankietowani powyżej 50. roku życia rzadziej uważają powrót PiS do władzy za prawdopodobny

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy – ich zdaniem – PiS może wrócić do władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych.

rp.pl/Weronika Porębska

Taki powrót za bardzo prawdopodobny uznało 13,3 proc. badanych.

Kolejne 33 proc. ankietowanych uznało powrót PiS do władzy za coś prawdopodobnego.

Zdaniem 26,6 proc. respondentów powrót PiS do władzy jest mało prawdopodobny.

19,1 proc. badanych uważa powrót PiS do władzy za bardzo mało prawdopodobny.

8,1 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

(liczby te nie sumują się do 100 proc. ze względu na zaokrąglenie wyników do pierwszego miejsca po przecinku).

Łącznie za prawdopodobny powrót PiS do władzy uznało 46,3 proc. respondentów. Za coś nieprawdopodobnego uważa taki scenariusz 45,7 proc. badanych.

- Powrót PiS do władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych za prawdopodobny częściej uważają osoby o dochodach powyżej 7000 PLN netto (43%). Osoby powyżej 50 roku życia najrzadziej wskazywały odpowiedź, aby prawdopodobne było, że PiS powróci do władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych (26%). Za mało i bardzo mało prawdopodobne uważają to również mieszkańcy miast o liczebności od 100 do 499 tys. mieszkańców – komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 10-11 września 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

PiS stracił władzę po wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 roku. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało wówczas 35,38 proc. głosów. Druga była Koalicja Obywatelska z poparciem 30,7 proc. Dalsze miejsce zajęły Trzecia Droga (14,4 proc.), Nowa Lewica (8,61) i Konfederacja (7,16 proc.).

Jak wygląda układ sił w polskiej polityce po wyborach z 15 października 2023 roku?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Polityka
Komisja ds. Pegasusa: Były szef ABW znów się nie stawił. Wniosek o doprowadzenie
Polityka
Projekt ustawy budżetowej na 2025 rok: Podwyżki dla polityków. Ile będą zarabiać?
Polityka
Czy Ukraińcy ignorują obowiązek szkolny w Polsce? Dane zaskakują
Polityka
Ocena rządu Donalda Tuska. „Uczeń zdolny, ale chaotyczny i nieprzesadnie pracowity”