Daniel Obajtek poszedł na wywiad do Trójki. Dyskusja nie skończyła się w radiu

Rafineria w Gdańsku nie trafiła w obce ręce - przekonywał w Programie 3 Polskiego Radia Daniel Obajtek. Dyskusja między prowadzącą program dziennikarką a byłym prezesem Orlenu nie skończyła się w studiu, a przeniosła do mediów społecznościowych.

Publikacja: 10.07.2024 11:03

Daniel Obajtek poszedł na wywiad do Trójki. Dyskusja nie skończyła się w radiu

Foto: screen z programu „Bez Uników!”

qm

Europoseł PiS wziął udział w programie „Bez Uników” dzień po tym, jak był przesłuchiwany przez sejmową komisję śledczą do spraw afery wizowej. Rozmówca Renaty Grochal tłumaczył m.in. przepisanie majątku na syna. – Mam prawo synowi przepisać swój majątek, to moja prywatna sprawa. Mam prawo mu dać wszystko, co chce, i mam takie samo prawo przepisać mu majątek, tak jak Donald Tusk ma prawo przepisać swój majątek na żonę – argumentował Daniel Obajtek.

Były prezes Orlenu był też pytany o zarzuty, kierowane pod jego adresem, dotyczące działań koncernu. Komentując doniesienia dotyczące należącej do Orlenu firmy Orlen Trading Switzerland, która straciła około 400 mln dolarów (1,6 mld zł) zapłaconych w formie zaliczek na poczet przyszłych dostaw ropy naftowej, gość Trójki przekonywał, że „cała wina spada na obecny zarząd, który nie dokończył transakcji”. – Ropa z Wenezueli nie została dostarczona, bo zarząd zerwał umowę i zażądał natychmiastowego zwrotu pieniędzy – mówił. Przekonywał również, że rafineria w Gdańsku nie trafiła w obce ręce. – Polska ma nad nią pełen pakiet kontrolny. Po drugiej stronie mamy uzyskane synergie za połączenie Orlenu z Lotosem, są one wyliczone na 20 mld zł. Na fuzję zgodziło się 99 proc. akcjonariuszy – zauważył.

Daniel Obajtek: Niedługo Orlen będzie upadłą firmą

Obajtek zapewniał również, że Orlen nie zlecał żadnej inwigilacji polityków opozycji. – Orlen to nie garażowa firma Obajtka, który wydaje takie polecenia – stwierdził. Rozmowa w Trójce była rwana - europoseł i dziennikarka często wchodzili sobie w słowo, a gdy Grochal kończyła rozmowę i chciała pożegnać się ze słuchaczami, były prezes Orlenu nadal apelował, by „zainteresować się wynikami Orlenu, bo najprawdopodobniej została konferencja wynikowa odwołana, ponieważ wyniki szorują po dnie”. – Proszę się tym zająć, bo niedługo Orlen będzie upadłą firmą. Bardzo proszę się tym zająć – mówił. 

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Czego Daniel Obajtek nie powiedział na komisji śledczej

Po drugim pożegnaniu dziennikarki Obajtek podziękował za rozmowę. – Dziękuję pani redaktor, było bardzo miło i obserwuję pani audycję, i nie widzę, żeby pani (dawnej – red.) opozycji w ten sposób przerywała i była tak niemiła – stwierdził. 

Dalej dyskusja przeniosła się na Twittera. „Określenie »oficer polityczny«” to w stosunku do Renaty Grochal mało. Miał być wywiad, a był głównie monolog zrealizowany na polityczne zlecenie. Premia na pewno będzie” – napisał na swoim koncie Obajtek, załączając całość rozmowy w radiu. Na wpis zareagowała Grochal. "»Oficer polityczny«, bo nie pozwoliłam panu mówić nie na temat i unikać odpowiedzi na pytania albo wprost kłamać? Wolne żarty” – skomentowała. „Jeśli myślał pan europoseł, że dziennikarz to podstawka pod mikrofon, to pomylił pan adres. Pozdrawiam serdecznie!” – zakończyła swój wpis.

Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego