Co z Pauliną Matysiak? Minister mówi o ultimatum dla posłanki Razem

Posłanka partii Razem Paulina Matysiak może zostać usunięta z klubu Lewicy, jeśli nie zrezygnuje ze współpracy z posłem PiS Marcinem Horałą - podaje RMF FM, powołując się na członka rządu Donalda Tuska.

Publikacja: 30.06.2024 15:40

Posłanka Paulina Matysiak

Posłanka Paulina Matysiak

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

Posłowie Paulina Matysiak i Marcin Horała ogłosili w czwartek, że inicjują ruch społeczny "Tak dla Rozwoju". "Chcemy łączyć obywateli, organizacje i polityków różnych opcji wspierających inwestycje kluczowe dla rozwoju Polski" - przekazali.

Wspólny projekt Pauliny Matysiak i Marcina Horały

"Pozostając w różnych partiach, spierając się na wiele tematów (światopoglądowych, historycznych i innych) możemy te spory odłożyć na bok i pracować wspólnie nad budową CPK, elektrowni jądrowych, rozbudową portów i armii" - napisali posłowie w mediach społecznościowych. Do wpisów dołączyli kilkudziesięciosekundowe nagranie, w którym wspólnie wystąpili.

Czytaj więcej

Lewica odcina się od inicjatywy posłanki Razem. Paulina Matysiak zawieszona

"Są takie sprawy, które naprawdę potrafią nas połączyć. Tymi sprawami są projekty, które będą służyły rozwojowi Polski" - mówiła w klipie Matysiak. "Bo rozwój Polski nie ma barw politycznych, służy wszystkim różnych ideologii, różnych przekonań i wszyscy razem powinniśmy pracować dla rozwoju naszego kraju" - dodał poseł PiS.

W czwartek Marcin Horała mówił o sprawie w rozmowie z Michałem Kolanką. - Ma pan redaktor tutaj gorącego newsa, właśnie przed chwilą ogłosiliśmy, z panią poseł Pauliną Matysiak tworzymy ruch społeczny "Tak dla Rozwoju" - powiedział. Przekazał, że ruch ma ludzi z różnych partii oraz bezpartyjnych "połączyć wokół tych kilku wspólnych spraw rozwoju Polski". Ruch ma uzyskiwać "kolejne realne działania i mówić »sprawdzam« dla tej nowej prorozwojowej narracji Platformy" - oświadczył były pełnomocnik rządu ds. CPK.

Razem i Lewica odcinają się od Pauliny Matysiak

Partia Razem oświadczyła, że założenie stowarzyszenia z Marcinem Horałą to "prywatna inicjatywa Pauliny Matysiak", podjęta wbrew woli władz partii. "W związku z działaniem, które oceniamy jako szkodliwe dla partii, zarząd partii kieruje wniosek do partyjnego sądu koleżeńskiego o wszczęcie procedury dyscyplinarnej" - brzmiał komunikat.

Czytaj więcej

Paulina Matysiak przejdzie do PiS? Marcin Horała: Nasz klub jest otwarty

Matysiak została też na trzy miesiące zawieszona w prawach członka klubu Lewicy "za działanie niezgodne z interesem klubu" - przekazała szefowa klubu Anna Maria Żukowska.

Paulina Matysiak może zostać wykluczona z klubu Lewicy

Paulina Matysiak mówiła w rozmowie z RMF FM, że trzeba szukać tego, co łączy oraz dbać o kluczowe sprawy w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa. - Wielokrotnie byłam pytana, czy nie żałuję wrzucenia tego filmu, czy wrzuciłbym go jeszcze raz. Tak, staram się tak działać, żeby nie żałować tego, co robię - oświadczyła. Podkreśliła, że ponad "plemienny podział" w polskiej polityce należy postawić tematy, które są polską racją stanu.

Czytaj więcej

Prof. Dudek o inicjatywie Horały i Matysiak: Próba zmiany reguł gry wolą dwojga osób

Teraz nowe informacje na temat politycznej przyszłości Matysiak przedstawił Andrzej Szejna (Nowa Lewica), wiceminister spraw zagranicznych, członek klubu Lewicy. Posłance może grozić wykluczenie z klubu. Szejna zaznaczył, że Partia razem podziela negatywną opinię na temat Matysiak i jeżeli posłanka "nie zmieni tej sytuacji", czyli nie zrezygnuje ze współpracy z posłem PiS, to "czeka ją sroga kara w partii Razem". - Inną kwestią jest klub i myślę, że jeżeli (Paulina Matysiak - red.) nie zrezygnuje z tej współpracy, zostanie z klubu usunięta - powiedział Szejna.

Posłowie Paulina Matysiak i Marcin Horała ogłosili w czwartek, że inicjują ruch społeczny "Tak dla Rozwoju". "Chcemy łączyć obywateli, organizacje i polityków różnych opcji wspierających inwestycje kluczowe dla rozwoju Polski" - przekazali.

Wspólny projekt Pauliny Matysiak i Marcina Horały

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Suchoń: Nasi wyborcy oczekują politycznego przyspieszenia
Polityka
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Renta wdowia to największy projekt socjalny koalicji rządzącej
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa aborcji dzieli koalicję. Przyznaje to nawet Donald Tusk
Polityka
Joński o szczegółach raportu komisji ds. wyborów kopertowych. „Do 10 lat więzienia”
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Wójcik: Giertych ma rację. Sprawa Romanowskiego to kompromitacja prokuratury